"Perspektywy" potwierdza, że Technikum nr 4 w Zespole Szkół Elektronicznych w Bolesławcu jest wśród najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w rankingu Techników PERSPEKTYWY 2024 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2024"
Od dn. 21 stycznia 2025 roku rozpoczniemy rekrutację do przedsięwzięcia
Wspieranie postaw ekologicznych i umiejętności cyfrowych uczestników projektu
o numerze 2024-1-PL01-KA122-SCH-000207082
realizowanego w ramach projektu Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 realizowanego na zasadach Programu Erasmus+.
Rekrutacja dotyczy uczniów z klas II, III oraz IV.
21.01.2025 w sekretariacie będą do pobrania formularze zgłoszeniowe, dostępne także do pobrania ze strony szkoły.
Do 31.01.2025, do godz. 13:00 proszę dostarczać wypełnione formularze zgłoszeniowe do Pani Krystyny Andres-Wędziny – pedagoga szkolnego, do sali nr 7 (tylko formularze dostarczone osobiście do Asystenta Koordynatora Projektu, Pani Pedagog, będą rozpatrzone w procesie rekrutacji do projektu).
Projekt będzie realizowany w terminie 22/03/2025 - 29/03/2025 w Sewilli, dotyczyć będzie ochrony środowiska i działań ekologicznych.
Jak co roku opublikowano Ranking Techników przygotowany przez Wydawnictwo Perspektywy. Niestety, tym razem spadliśmy z bardzo wysokiej pozycji, czyli z 4 miejsca w województwie dolnośląskim, na miejsce 37. Jest to najniższa lokata, jaką zajęła nasza szkoła w ostatnich latach. Choć wyniki maturalne w Rankingu Techników 2025 mamy najwyższe ze wszystkich bolesławieckich techników, nie możemy mówić o satysfakcji i zadowoleniu. Liczne osiągnięcia naszych uczniów w olimpiadach nie zostały wzięte pod uwagę, ponieważ większość z nich dotyczyła udziału w finale, który nie przyczyniał się do zdobycia tytułu laureata. Innymi czynnikami, które znacząco wpłynęły na obniżenie wyników, były: słaba zdawalność egzaminu zawodowego ELM.05 oraz deklarowanie i przystąpienie do egzaminów rozszerzonych, do których młodzież w ogóle się nie przygotowała (efekt wychodzenia z egzaminu rozszerzonego po 30 minutach). Metodologia w tym roku jeszcze się nie zmieniła: o miejscu w rankingu decydują w 20%, np. sukcesy w olimpiadach (uwzględniono 63 ogólnopolskie olimpiady). Łączone wskaźniki sukcesów olimpijskich zostały odniesione do liczby uczniów w szkole, co oznacza, że dwóch laureatów w szkole liczącej 693 uczniów to znikomy odsetek. Kolejnym kryterium jest matura z przedmiotów obowiązkowych. 20% -wskaźnik został pomnożony przez współczynnik przystępowalności (to nasza najmocniejsza strona), ponieważ od kilkudziesięciu lat do egzaminu maturalnego w naszej szkole przystępuje 99 - 100% uczniów. Z kolei matura z przedmiotów dodatkowych, czyli kolejne 30% - obliczane jest jako suma wskaźników pośrednich dla przedmiotów podzielona przez liczbę wszystkich maturzystów. Ostatnim wskaźnikiem jest egzamin zawodowy. 30% stanowi liczba tytułów zawodowych w stosunku do liczby absolwentów. Jak widać, bardzo duży wpływ na liczbę punktów przyznanych w rankingu ma liczebność oddziałów. Im więcej uczniów, tym trudniej sprostać wymaganiom rankingu.
Choć wynik nie jest zadawalający, to wskaźnik proporcjonalności liczby zdających egzamin maturalny do liczby kończących szkołę w Elektroniku jest imponujący - 99%. Warto podkreślić, że nasze technikum co roku kończy najwięcej absolwentów danego rocznika w powiecie bolesławieckim (nie ułatwia to zadania).
Niezmiennie miarą jakości szkoły są wyniki i sukcesy naszych uczniów (tych akurat nie brakuje), z których jesteśmy dumni! Może należałoby pochylić się nad metodologią stosowaną w rankingu, aby uwzględniała ona liczebność oddziałów i wskaźnik proporcjonalności liczby zdających egzaminy do liczby kończących szkołę?
W ramach tegorocznej świątecznej akcji charytatywnej uczniowie ZSE wsparli młodszych pacjentów Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu. Na ręce Dyrekcji szpitala przekazaliśmy podarunki z nadzieją, że choć na chwilę na dziecięcych twarzach zagoszczą radość i uśmiech. Dziękujemy wszystkim darczyńcom za zaangażowanie i wrażliwość na potrzeby innych.
Samorząd Uczniowski życzy całej społeczności szkolnej zdrowych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia.
Magdalena Lenda-Szajwaj
Z dumą informujemy, że Hubert Kopania z klasy 3P znalazł się w gronie 56 najzdolniejszych uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych naszego regionu, a tym samym stypendystą programu „zDolny Śląsk”. Warto podkreślić, że w III grupie wiekowej przyznano tylko 8 stypendiów naukowych. Proces oceny wniosków miał charakter dwuetapowy i prowadzony był przez Komisję Stypendialną oraz Dolnośląską Kapitułę Wspierania Uzdolnień.
To wyjątkowe wyróżnienie jest zwieńczeniem wybitnych osiągnięć Huberta zarówno w dziedzinie informatyki, jak i w działalności społecznej. Nasz młody programista może poszczycić się sukcesami w Olimpiadzie Innowacji Technicznych w Telekomunikacji i Informatyce w Bloku Programowanie. Dwukrotnie dotarł do finału ogólnopolskiego tego prestiżowego konkursu, a w przedostatniej edycji zdobył trzecie miejsce i tytuł laureata. Te osiągnięcia świadczą o jego rozległej wiedzy i umiejętnościach programistycznych, a także dużej determinacji i ciężkiej pracy. Jednak pasja Huberta nie ogranicza się jedynie do informatyki. Od dwóch lat z zaangażowaniem pełni funkcję dowódcy Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Ruszowie. Pod jego kierunkiem drużyna osiągnęła liczne sukcesy, m.in. zajęła II miejsce w wojewódzkich zawodach sportowo-pożarniczych drużyn MDP wg regulaminu CTIF. Reprezentowanie Polski na międzynarodowym obozie szkoleniowym Landestreffen der NÖ Feuerwehrjugend w Winklarn (Austria), gdzie drużyna MDP Ruszów zajęła ósme miejsce na 241 sklasyfikowanych drużyn. Udział w zawodach drużyn pożarniczych w Czechach i Niemczech. Indywidualne osiągnięcia Huberta w straży pożarnej są równie imponujące. Zwyciężył w eliminacjach powiatowych i wojewódzkich Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”, a reprezentując województwo dolnośląskie w finale centralnym, otarł się o ścisły finał ustny, tracąc zaledwie jeden punkt. Jako drużynowy aktywnie wspierał przygotowania drużyn MDP Ruszów (dziewcząt i chłopców) do powiatowych zawodów sportowo-pożarniczych, w których obie drużyny zdobyły pierwsze miejsca. Działalność Huberta to nie tylko zdobywanie nagród i medali, ale przede wszystkim bezinteresowna pomoc i zaangażowanie w życie lokalnej społeczności. Jako wolontariusz aktywnie uczestniczy w wielu akcjach na terenie swojej szkoły, miejscowości i regionu. Hubert Kopania jest inspiracją dla innych uczniów, ponieważ potrafi połączyć pasję, talent i pracowitość, co prowadzi do wyjątkowych osiągnięć. Gratulujemy naszemu uczniowi uzyskania stypendium i życzymy kolejnych sukcesów oraz dalszego rozwoju!
Okres świąteczny to doskonały moment na wspomnienia i dzielenie się tym, co najlepsze, a także ważne dla nas i drugiego człowieka. O tym, jak cenne jest życie ludzkie, wiemy wszyscy, ale czasami zapominamy, jak możemy je uratować.
Kilka dni temu klasa 3T miała okazję poznać ratownika medycznego, pana Artura Mądrackiego, który przybliżył uczestnikom kursu reguły związane z pierwszą pomocą przedmedyczną dzięki połączeniu teorii i zajęć praktycznych. Udział w szkoleniu pozwolił uczniom poszerzyć wiedzę na ten temat, dodał im pewności siebie w sytuacjach zagrożenia, a także zachęcił do dzielenia się umiejętnościami.
Zapraszamy więc do zapoznania się z kilkoma zasadami, które zastosowane przez Was, dadzą innym szansę na zachowanie zdrowia i życia:
Zawsze udzielaj pierwszej pomocy.
Zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Załóż jednorazowe rękawiczki i maseczkę.
Oceń bezpieczeństwo poszkodowanego i swoje. Jeśli otoczenie jest niebezpieczne, zadzwoń pod numery alarmowe i postaraj się ewakuować poszkodowanego w bezpieczne miejsce.
Oceń stan poszkodowanego i przytomność. Zapytaj, co się stało. Jeśli poszkodowany cię słyszy i reaguje – jest przytomny. Jeśli nie ma z nim kontaktu, ułóż go w pozycji bezpiecznej.
Udrożnij drogi oddechowe. Połóż jedną rękę na czole, a drugą na brodzie poszkodowanego i odegnij jego głowę do tyłu. Usuń widoczne ciała obce z jamy ustnej.
Oceń oddech. Przystaw policzek do twarzy poszkodowanego. Czujesz wydychane powietrze na swoim policzku, widzisz ruchy klatki piersiowej? Poszkodowany oddycha. Jeśli nie jest przytomny, ale oddycha, ułóż go w pozycji bezpiecznej.
Zadzwoń pod numer 112 lub 999 i wezwij pomoc lub wyznacz do tego osobę, która znajduje się tuż obok.
Wykonaj resuscytację i zastosuj defibrylator, jeśli go znajdziesz w pobliżu.
Mamy nadzieję, że ta krótka instrukcja pomoże Wam w pokonaniu lęku i strachu, kiedy będziecie ratować życie. Pozdrawiamy Organizatorów naszego szkolenia oraz wszystkich, którzy dostrzegają potrzebę niesienia pomocy.
Przeszkolony Zespół klasy 3T
PS Zapamiętaj! Życie jest wartością najwyższą. Udzielenie pierwszej pomocy to Twój obowiązek! Za jej nieudzielenie grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Mówi o tym art. 162 KK.
12 grudnia 2024 r. odbyły się warsztaty związane z fotografowaniem, które poprowadził pan Paweł Wiśniewski. Uczniowie działający w ramach telewizji szkolnej Elektro TV mieli okazję poznać zasady, które rozwiną ich umiejętności w tym zakresie. Omówione zostały takie zagadnienia jak: trójkąt ekspozycji oraz jakie są zależności między czasem naświetlania, przysłoną i czułością ISO. Na kilku przykładach prowadzący zajęcia pokazał, jak ważne jest światło i na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu zdjęć portretowych. Poruszone zagadnienia wzbogaciły i usystematyzowały podstawową wiedzę o fotografowaniu, którą można wykorzystać również przy nagrywaniu filmów.
Paweł Wiśniewski
16 grudnia 2024 r. uczniowie z ZSE po raz kolejny odwiedzili II Środowiskowy Dom Samopomocy. W trakcie wizyty wspólnie z podopiecznymi domu zaśpiewali tradycyjne kolędy, które wprowadziły wszystkich w magiczny klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Występ był starannie przygotowany, wykonywane utwory dopracowane, a zaangażowanie młodzieży wywołało uśmiechy na twarzach uczestników.
Takie spotkania to doskonały przykład budowania więzi międzypokoleniowych oraz dzielenia się dobrem i serdecznością. Uczniowie nie tylko umilili czas swoim występem, ale również pokazali, jak ważne jest okazywanie wsparcia i troski innym osobom.
Nasza wizyta z pewnością na długo pozostanie w pamięci zarówno gospodarzy, jak i uczniów. Było to wydarzenie pełne wzruszeń, które pięknie wpisało się w przygotowania do nadchodzących świąt.
Robert Kochmański
Komisja Konkursowa etapu szkolnego III Powiatowego Dyktanda Ortograficzno-Interpunkcyjnego Mój Dolny Śląsk „Wrocław – miasto kultury i sztuki, centrum Dolnego Śląska” wyłoniła laureatów, którymi są:
1. Mateusz Szymula kl. 1TP
2. Marcin Kwaśnik kl. 2E
3. Wiktor Dykas kl. 3P
4. Martyna Dębiec kl. 4H
5. Bartosz Dimitrov kl. 4P
Serdecznie gratulujemy wszystkim Mistrzom Ortografii i zapraszamy do udziału w etapie powiatowym, który odbędzie się 22 stycznia 2025 r.
Barbara Zarzycka
9 grudnia 2024 r. odbyły się nieco spóźnione, lecz bardzo oczekiwane i wyjątkowe Mikołajki dla uczniów klas pierwszych i drugich. Sala gimnastyczna zamieniła się w przytulne miejsce z mnóstwem kocyków, poduszek i wygodnych siedzisk. Młodzież mogła w tej nietypowej strefie relaksu odprężyć się, obejrzeć filmy edukacyjne oraz świąteczne. Wiele radości i okazji do wspólnej zabawy dostarczyły gry planszowe. Uczniowie z entuzjazmem uczestniczyli w przygotowanych atrakcjach. Tego dnia każdy mógł poczuć magię świąt i wspólnoty.
Robert Kochmański
Strona 1 z 129