Jesteś tutaj: HomeStart

Wystawa poświęcona ZG „Konrad” w bolesławieckim archiwum

logo apArchiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Bolesławcu zaprasza na wystawę "1977 - rok z życia Zakładów Górniczych Konrad w Iwinach". Ekspozycja będzie czynna od 2 czerwca do 15 września 2023 r. w siedzibie Oddziału w Bolesławcu przy ul. Bankowej 6B.
Zakłady Górnicze "Konrad" w Iwinach do roku 1989, kiedy zaprzestały wydobycia rudy miedzi i rozpoczął się proces ich likwidacji, były jednym z największych i najważniejszych zakładów pracy w regionie. Wystawa próbuje uchwycić różne aspekty życia załogi w latach 70. XX w., od pracy na przodku po tak istotne w owym czasie sprawy społeczne. Twórcom ekspozycji zależało także na zaprezentowaniu ogromnego wpływu Zakładów na rozwój kultury, budownictwa, szkolnictwa i sportu w Bolesławcu i okolicznych miejscowościach.
Rok 1977 został wybrany jako przykładowy rok z życia codziennego ZG „Konrad”. Z tego okresu w zasobie Oddziału w Bolesławcu przechowywany jest bogaty zbiór kronik, albumów i innych materiałów archiwalnych dotyczących przedsiębiorstwa. Wystawa jest okazją, by po raz pierwszy pokazać je publicznie. Część eksponatów pochodzi z Sali Tradycji w Iwinach - obiektu należącego do Gminnego Centrum Kultury w Warcie Bolesławieckiej, fotografie zaś ze zbiorów Muzeum Historycznego w Lubinie i Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Wystawę wzbogaciły udostępnione przez osoby prywatne pamiątki górnicze m.in. kufle, mundury, hełmy, lampy karbidowe, odznaczenia, oskard, fotografie i publikacje o tematyce górniczej.
Ekspozycji towarzyszy wydawnictwo okolicznościowe z bogatym materiałem ilustracyjnym oraz pamiątkowe pocztówki.
Wystawę "1977 - rok z życia Zakładów Górniczych Konrad w Iwinach", w aranżacji Olgi Hałat przygotował zespół Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Bolesławcu: dr Adam Baniecki, Olga Hałat, Adam Kuchar i Monika Tyndyra przy współpracy z:
- Gminą Warta Bolesławiecka,
- Gminnym Centrum Kultury w Warcie Bolesławieckiej,
- Stowarzyszeniem Emerytów i Rencistów Byłych Pracowników KGHM Polska Miedź S.A. Rejon Bolesławiec i Rejon Iwiny,
- Muzeum Ceramiki w Bolesławcu,
- Zespołem Szkół Elektronicznych im. Ignacego Domeyki w Bolesławcu.
Wernisaż wystawy odbędzie w piątek 2 czerwca 2023 r. o godzinie 12:00 w siedzibie Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Bolesławcu przy ul. Bankowej 6B. Ekspozycję można zwiedzać do 15 września w poniedziałki w godz. 9:00-18:00 oraz od wtorku do piątku w godz. 9:00-15:00. W miesiącach lipcu i sierpniu od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-15:00.
Serdecznie zapraszamy.
350497877 6360421413994912 2194359394971866364 n

Wehikuł czasu-absolwenci „Górnika” 50 lat po egzaminie dojrzałości

WhatsApp Image 2023-05-31 at 11.21.03W życiu każdego człowieka są chwile, które na zawsze pozostają w pamięci. Jedną z nich jest ukończenie szkoły – zawłaszcza technikum – gdzie spędzono wspólnie 5 lat. Pobyt w szkole dla wielu absolwentów to czas niezwykły, szczególnie kiedy wraca się do niej po 50 latach od egzaminu maturalnego.
I taki właśnie moment nadszedł 26 maja 2023 roku. W murach „Górnika-Elektronika” gościliśmy 12 absolwentów roczników 1968-1973. Panowie nie pozwolili, aby wspomnienia z tamtego okresu zostały zapomniane, dlatego zainicjowali spotkanie w murach swojej Alma Mater.
Zjazd po 50 latach od matury w Technikum Górniczym był wyjątkowym wydarzeniem, które zgromadziło absolwentów z różnych stron kraju: Andrzej Bednarski, Janusz Kobiela – Jurek, Jerzy Choniawko, Jerzy Stąporek, Stanisław Martysiewicz, Bronisław Czarciński, Paweł Hara, Jacek Syguła, Zbigniew Uzdowski, Stefan Susek, Tadeusz Kozik, Stefan Rosik.
Wielu z nich zrealizowało swoje marzenia o karierze w branży górniczej, a dzisiaj mieli okazję spojrzeć wstecz i porozmawiać o swojej drodze życiowej.
Mogli podzielić się swoimi przeżyciami i osiągnięciami. Jedni pracowali przez wiele lat w kopalniach, drudzy zdecydowali się na inną ścieżkę kariery zawodowej, ale wszyscy z sentymentem wracali do czasów spędzonych w murach „Górnika”. Wspominali czasy szkolne , przytaczali anegdoty z udziałem nauczycieli, mówili o sytuacjach życiowych od wspomnień z czasów szkolnych, anegdot z nauczycielami, mówili o sytuacji życiowych. Dzielili się wyznaniami i trudnościami, jakie spotkali na swojej drodze zawodowej.
Wiele osób podkreślało, że czas spędzony w technikum był wyjątkowy, a spotkanie po tylu latach przywołało wspomnienia z młodości. Najciekawsze rozmowy dotyczyły kadry – tak dobrze wspominanej – która nie tylko przekazywała wiedzę, ale również kształtowała ich charaktery. Dyscyplina i przestrzeganie zasad były elementem rzeczywistości szkolnej tamtych lat. One właśnie między innymi ukształtowały uczestników spotkania i wpłynęły na obycie i wysoki poziom kultury osobistej.
Na koniec spotkania dyrektor ZSE Andrzej Leśniewski oprowadził absolwentów po pracowniach szkolnych i podziękował za żywą lekcję historii szkoły. My spadkobiercy dorobku „Górnika” życzylibyśmy sobie , aby nasi dzisiejsi uczniowie potrafili dostrzec, że codzienna praca kadry pedagogicznej i pracowników niepedagogicznych oparta na tradycji, zasadach i wymaganiach przysłuży się im w przyszłości, tak jak naszym niezwykłym gościom.
WhatsApp Image 2023-05-31 at 11.21.04 1 WhatsApp Image 2023-05-31 at 11.21.05 WhatsApp Image 2023-05-31 at 11.21.04 WhatsApp Image 2023-05-31 at 11.21.03

Egzaminy zawodowe

Od 1 czerwca rozpoczynamy w naszej szkole egzaminy zawodowe. Uczniów oraz absolwentów przystępujących do egzaminów proszę o zapoznanie się z wykazami zdających (menu Uczniowie -> Egzaminy zawodowe). Wykazy będą też wywieszone w gablocie obok sekretariatu.

Przypominam, że na egzamin przychodzimy najpóźniej pół godziny przed wyznaczonym terminem rozpoczęcia, z czarnym długopisem oraz dokumentem tożsamości.

 

ZEBRANIA RODZICÓW - DZIEŃ OTWARTY

ZEBRANIA RODZICÓW - DZIEŃ OTWARTY

24.05.2023 R. (ŚRODA) godz. 16.30

Kl. I E – sala 25

Kl. I F – sala 27

KL. I H - sala 5

Kl. I T – sala 28

Kl. I P – sala 31

Kl. II E – sala 9

Kl. II H – sala 23

Kl. II P – sala 17

Kl. II T – sala 11

Kl. III E – sala 26

Kl. III PG – sala 18

Kl. III T – sala 37

Kl. IV Ep – sala 24

Kl. IV Hp – sala 22

Kl. IV Tp – sala 29

Kl. IV TIp – sala 8

Kl. I TH – sala 17 – zebranie w czwartek 25 maja 2023 r. godz. 16.00

Wielki sukces uczniów „Elektronika” - 5 tytułów Młodego Innowatora roku 2023

IMG 9805

Wielki sukces uczniów „Elektronika” - 5 tytułów Młodego Innowatora roku 2023 w Olimpiadzie Innowacji i Wynalazczości - 2 tytuły Finalisty Olimpiady i 4 tytuły Laureata Olimpiady

Olimpiada Innowacji i Wynalazczości to prestiżowe wydarzenie organizowane przez Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów, które promuje kreatywność, umiejętności techniczne i ducha wynalazczości u uczniów. W ramach tej olimpiady można zmierzyć się z najlepszymi w kraju w takich dziedzinach jak: Nauki ścisłe: matematyka, fizyka, chemia. Konkurencje obejmują rozwiązywanie zaawansowanych problemów matematycznych, eksperymenty fizyczne, badania chemiczne itp. Informatyka i programowanie: Uczniowie mierzą się z zadaniami związanymi z programowaniem i algorytmiką. Mogą one dotyczyć tworzenia oprogramowania, rozwiązywania problemów z wykorzystaniem różnych języków programowania i technologii. Inżynieria: Konkurencje związane z inżynierią obejmują projektowanie i budowanie prototypów różnych urządzeń, maszyn lub konstrukcji oraz obejmować również zagadnienia związane z elektroniką, mechaniką, robotyką itp. Z kolei zakres zadań z biologii i nauk medycznych obejmuje: rozwiązywanie problemów i eksperymenty związane z biologią, genetyką, medycyną, biotechnologią itp.
 

Nasi uczniowie zdecydowali się na wybór trzech dyscyplin, które cieszą się największą popularnością - wynalazczość i prawo patentowe, informatyka i teleinformatyka oraz programowanie - czyli jeden z najliczniej wybieranych bloków tematycznych. Trzem uczniom ZSE w Bolesławcu udało się dojść do zawodów III stopnia w Finale Ogólnopolskim Bloku Programowanie z najwyższym wynikiem drużynowym w Polsce, tym samym otrzymali 1 miejsce drużynowo dla Okręgu Dolnośląskiego OITW w Telekomunikacji i Informatyce w Bloku Programistycznym. Reprezentantami naszej szkoły byli Hubert Kopania z 1P (III miejsce w Polsce, tytuł finalisty, laureata), Oleksii Ivanov z 1P (tytuł laureata) i Maciej Zmitrukiewicz z kasy 4 Tg (tytuł laureata). Blok programowania w Olimpiadzie Innowacji i Wynalazczości jest dedykowany uczniom zainteresowanym informatyką i programowaniem. Mają oni okazję zaprezentować swoje umiejętności w tworzeniu oprogramowania oraz rozwiązywaniu problemów z wykorzystaniem różnych języków programowania. W konkurencjach związanych z programowaniem rozwiązują zadania, które wymagają logicznego myślenia, umiejętności algorytmicznego podejścia do problemów oraz znajomości konkretnych technologii i języków programowania m.in. Python, Java, C++ czy JavaScript.

Czytaj więcej...
 
Polish Bulgarian English French German Italian Russian Spanish

Menu główne

Menu

Gościmy

Odwiedza nas 12 gości oraz 0 użytkowników.

 
Administrator strony: Łukasz Hałat
Galeria: Paweł Wiśniewski 
 
QR Code   Współpraca:       Przyjaciel szkoły:
QR Code   logo   logo-bory   logolinuxpl
Początek strony