Jesteś tutaj: HomeUncategorised"Sybirackie opowieści” cz. II

"Sybirackie opowieści” cz. II

W dniu 20 marca 2023 r. około godziny 11:00 klasa 4TIp pod opieką Pani Jolanty Banieckiej udała się do Miejskiej Biblioteki Publicznej - Centrum Wiedzy w Bolesławcu, aby wziąć udział w gali “Sybirackie opowieści” cz. II. Spotkanie miało na celu upamiętnienie osób, które zostały deportowane na Syberię. Organizatorami wydarzenia była biblioteka oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich O/Bolesławiec.
Podczas wydarzenia uczniowie mieli okazję zapoznać się z fragmentami literatury pokazującej horror deportacji. Jedną z najistotniejszych przytaczanych pozycji była praca autorstwa Dominika Baczyńskiego nosząca tytuł “Ty musisz żyć, aby dać świadectwo prawdzie. Pamiętnik zesłańca”. W celu zobrazowania losu oraz dziedzictwa ofiar tego okresu uczestnicy obejrzeli reportaż stacji TVP Polonia. Najdotkliwszym elementem spotkania była historia pani Marii Niemczuk, która przeżyła zsyłkę na Syberię. Kobieta opowiedziała o tym, w jaki sposób została deportowana z rodziną, wspomniała trudy tamtejszego życia i podzieliła się historią o trójce swoich braci, którzy walczyli w imię Ojczyzny. Najstarszy należał do Armii Krajowej, dwóch kolejnych wstąpiło do kształtujących się w późniejszym czasie oddziałów Wojska Polskiego. Ukazano listy, które otrzymywała od krewnych. Nie zabrakło wspomnień o czasie, gdy to po wielu latach zawitała do miejsca, w którym przyszła na świat. Opowieść pomogła przybliżyć cierpienie i realia żyjących ówcześnie ludzi.
Szczególne podziękowania: Miejska Biblioteka Publiczna - Centrum Wiedzy w Bolesławcu - gospodarze wydarzenia; Pani Maria Niemczuk - świadek deportacji; Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich O/Bolesławiec - współorganizatorzy wydarzenia.
Małgorzata Paszko klasa 4 Tip
 
Polish Bulgarian English French German Italian Russian Spanish

Menu główne

Menu

Gościmy

Odwiedza nas 67 gości oraz 0 użytkowników.

 
Administrator strony: Łukasz Hałat
Galeria: Paweł Wiśniewski 
 
QR Code   Współpraca:       Przyjaciel szkoły:
QR Code   logo   logo-bory   logolinuxpl
Początek strony