Jesteś tutaj: HomeUncategorisedNietypowa lekcja polskiego

Nietypowa lekcja polskiego

WhatsApp Image 2023-03-28 at 09.33.24W piątek dnia 17.03.2023 r. na pierwszej i drugiej lekcji w sali 29 lekcje języka polskiego miała klasa 1H. Jednakże lekcje te przybrały nietypową formę za sprawą Amelii Czerwińskiej i Julii Sabadasz z klasy 1H oraz należącej do Bractwa Rycerskiego Świętego Michała Archanioła w Bolesławcu Zofii Kozieł z klasy 2H, które w strojach średniowiecznych dam opowiadały o ciekawostkach z czasów zamków, królów, rycerzy i krucjat.
Z opowieści Zosi dowiedzieliśmy się na przykład tego, że płaszcze chłopów były szyte z wielu małych kawałków futra i skóry różnych zwierząt, a kobiety zawsze nosiły warkocze, ponieważ rozpuszczone włosy były znakiem kobiet o „wątpliwej moralności”.
Okazało się, że zegar, okulary i kompas to wynalazki średniowiecza, medycyna opierała się na przesądach, a żółty kolor tkanin uzyskiwano za pomocą końskiego moczu. Zosia opowiadała również o średniowiecznych tańcach, które wydają się skomplikowane, ale tak naprawdę składają się z 3-4 kroków, które z wdziękiem zaprezentowała nam prowadząca.
Zdradziła nam również sekrety rycerskiego rzemiosła. Zbroja rycerska miała ok. 70-80 kg wagi, do czego dochodziły jeszcze miecz i tarcza. Kopia rycerska używana podczas turniejów rycerskich miała 6 m długości. Kościół nie popierał turniejów rycerskich, ale popierał krucjaty, których nazwa pochodzi od łac. crux „krzyż”, a więc były to wyprawy, w czasie których nawracano na krzyż za pomocą miecza, który często w rękojeści ukrywał relikwie.
Dowiedzieliśmy się również o absurdzie średniowiecza, czyli o tym, jak decydowano, czy kobieta jest wiedźmą. Podejrzaną o uprawianie czarów kobietę wrzucano do rzeki ze zawiązanymi nogami. Jeśli wypłynęła, to znaczyło, że jest wiedźmą i spalano ją na stosie. Jeśli się utopiła, to znaczyło, że była niewinna. Tak czy siak, podejrzana o bycie wiedźmą była zabijana.
Głód w średniowieczu jest najczęściej kojarzony z zimą, ale wiosną również głodowano, ponieważ wtedy dopiero wysiewano plony a zimowe zapasy już się skończyły. Dlatego wymyślono wczesną wersję lodówki, a raczej chłodni – w siano wkładano lód, a taki „przekładaniec” umieszczano w piwnicy, co obniżało temperaturę w pomieszczeniu, pozwalając na dłuższe przechowywanie żywności.
Na końcu Zosia wyjaśniła nam kilka związków frazeologicznych pochodzących ze średniowiecza, np. „Stanąć na ubitej ziemi”, co znaczy wyzwać na pojedynek albo „Stanąć z otwartą przyłbicą”, czyli stanąć oko w oko.
To była naprawdę ciekawa lekcja polskiego. Dowiedzieliśmy się wielu rzeczy, których o średniowieczu nie wiedzieliśmy albo nie zdawaliśmy sobie z nich sprawy, a wszystko to za sprawą członkini Bractwa Rycerskiego Świętego Michała Archanioła.
Dziękujemy Zosiu.
Szymon Mordosewicz
Klasa 1H
WhatsApp Image 2023-03-28 at 09.33.21 WhatsApp Image 2023-03-28 at 09.33.23 1 WhatsApp Image 2023-03-28 at 09.33.22 1 WhatsApp Image 2023-03-28 at 09.33.22 2 WhatsApp Image 2023-03-28 at 09.33.23
WhatsApp Image 2023-03-28 at 09.33.22
 
Polish Bulgarian English French German Italian Russian Spanish

Menu główne

Menu

Gościmy

Odwiedza nas 90 gości oraz 0 użytkowników.

 
Administrator strony: Łukasz Hałat
Galeria: Paweł Wiśniewski 
 
QR Code   Współpraca:       Przyjaciel szkoły:
QR Code   logo   logo-bory   logolinuxpl
Początek strony