Dzięki firmie Atlas Copco do ZSE w Bolesławcu trafił nowoczesny sprzęt komputerowy do specjalistycznych badań wspomagających eksperymentowanie i wnioskowanie w oparciu o środowisko Matlab – Simulink.
Sprzęt udało się pozyskać dzięki staraniom doktora inżyniera Radosława Nalepy i wsparciu materialnemu firmy Atlas Copco Polska Sp. z o. o., którą reprezentował mgr inż. Adam Syniec (dyrektor Centralnego Serwisu Naprawczego Atlas Copco Polska).
27 października po raz trzeci rozpoczęły się warsztaty dla uczniów, którzy zaangażowali się w pracę „Grupy Eksperymentalno-Symulacyjnej GES”. Tym razem prowadzący przybliżyli nam zagadnienia z zakresu elektrotechniki skorelowanej z matematyką i fizyką. Zajęcia prowadzone przez wykładowców Politechniki Wrocławskiej rozwijają krytyczne myślenie i sprzyjają spojrzeniu interdyscyplinarnemu, które wbrew pozorom wspomagają pracę zespołową i motywują wszystkich do aktywności. Zdaniem doktora Radosława Nalepy, im wcześniej znajdziemy pasję, tym silniej wpłyniemy na swój rozwój osobisty i będziemy oddziaływali na otoczenie. Czyli, przed nami wiele wyzwań. Z pierwszym zmierzymy się w czasie kolejnych zajęć z doktorem Karolem Najdkiem, na które czekamy z niecierpliwością.
O to co przed nami: :
1. Sinusoidalne źródło połączone z obciążeniem rezystancyjnym.
2. Mierzymy prąd i napięcie, najlepiej oscyloskopem.
3. Zapisujemy rzeczywiste/zmierzone próbki w pamięci komputera.
4. Budujemy model symulacyjny, który dokładnie odwzorowuje eksperyment laboratoryjny.
5. Rozszerzamy model symulacyjny o wybrane sinusoidalne zakłócenia wyższych częstotliwości.
6. Za pomocą istniejących/wbudowanych funkcji Matlab-Simulink’a identyfikujemy częstotliwość podstawową i wyższe wraz z ich amplitudami.
7. Wnioski i podsumowanie projektu.
Zapraszamy osoby, które chcą zostać innowatorami!