Jesteś tutaj: HomeUncategorisedKim była Stefania Tajcher? Bolesławiecka Rada Seniorów z wizytą w ZSE

Kim była Stefania Tajcher? Bolesławiecka Rada Seniorów z wizytą w ZSE

Stefania Tajcher22 września 2023 r. przedstawiciele Bolesławieckiej Rady Seniorów, przewodnicząca p. Helena Strzelczak-Kunicka i p. Władysław Jędryczka, odpowiedzieli na zaproszenie p. Kamilli Dudek i wzięli udział w spotkaniu z uczniami naszej szkoły.
Celem spotkania była prezentacja sylwetki Stefanii Tajcher, jak również promocja działalności BRS w zakresie upamiętnienia pani Stefanii na terenie naszego miasta oraz wspieranie więzi międzypokoleniowej.
Stefania Tajcher to osoba niezwykle zasłużona dla powojennej polskiej edukacji w Bolesławcu. Była pierwszą organizatorką szkolnictwa w powojennym mieście i jedną z czterech pierwszych nauczycielek (obok Eugenii Trzaskowskiej, potem Mazur, Marii Rożenko i Olgi Zyzoń). Sama, schorowana, nie mając dosłownie nic (oprócz obozowego pasiaka), „podarowała nam skarb edukacji”. Na peronie dworca kolejowego czekała na kolejne pociągi z przybywającymi nowymi mieszkańcami i zapraszała polskie dzieci do tworzącej się szkoły, własnoręcznie pisała ogłoszenia o otwarciu szkoły i przyklejała je na ruinach w mieście. Przepełniona entuzjazmem, nie zważała na żadne przeciwności. Po lekcjach, wraz z uczniami, z wózkiem, szukała wyposażenia klas, nocami rysowała linie na odwrocie zdobytych druków tak, aby dzieci mogły uczyć się pisać. Zmarła w 1975 r., została pochowana na Cmentarzu Komunalnym w Bolesławcu.
Jej dokonania warte są upamiętnienia, w co zaangażowała się Bolesławiecka Rada Seniorów. Z inicjatywy BRS Stefania Tajcher oraz pierwsi powojenni nauczyciele zostali upamiętnieni na kilka sposobów: w mieście powstał Skwer Różany im. Stefanii Tajcher, uzupełniony jest kamieniem-pomnikiem, tablicami pamięci w Ratuszu Miejskim oraz na bolesławieckim Cmentarzu Komunalnym w Bolesławcu. Przedstawiciele Bolesławieckiej Rady Seniorów podzielili się z młodszym pokoleniem również swoimi wspomnieniami z czasów szkolnych, co dodało spotkaniu dodatkowej wartości edukacyjnej.
Mamy nadzieję, że uczestnicy spotkania już wiedzą, kim była Stefania Tajcher.
Oprac. K. Dudek
Spotkanie ZSE 1
 
 
Polish Bulgarian English French German Italian Russian Spanish

Menu główne

Menu

Gościmy

Odwiedza nas 1190 gości oraz 0 użytkowników.

 
Administrator strony: Łukasz Hałat
Galeria: Paweł Wiśniewski 
 
QR Code   Współpraca:       Przyjaciel szkoły:
QR Code   logo   logo-bory   logolinuxpl
Początek strony