Jesteś tutaj: HomeUncategorised„Od Kamieńca Podolskiego do Kijowa i Charkowa" historia i wspólne dziedzictwo kulturowe

„Od Kamieńca Podolskiego do Kijowa i Charkowa" historia i wspólne dziedzictwo kulturowe

WhatsApp Image 2022-09-27 at 12.11.1026 września 2022 r. klasy 2P i 3T zostały zaproszone do BOK-MCC na wykład o polskiej historii w dalekiej Ukrainie. Organizatorem spotkania była Pani Barbara Smoleńska - od lat zajmująca się w Bolesławcu propagowaniem wiedzy o Kresach Wschodnich.

Gościem i prelegentem był Pan Tomasz Kuba Kozłowski pracownik Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Prywatnie badacz i miłośnik Kresów, znawca i popularyzator tematyki kresowej.

Wykład „OD KAMIEŃCA PODOLSKIEGO DO KIJOWA I CHARKOWA” połączony z prezentacją multimedialną, w sposób interesujący i nieoczywisty, ukazał nam polskie dziedzictwo kulturowe na wschodzie. Opowieść poprowadziła nas do dawnej twierdzy Rzeczpospolitej w Kamieńcu Podolskim, odwołując się przy tym do XVII wiecznych wojen i ich literackiego kontekstu u Sienkiewicza.

Pan Kozłowski w poruszający sposób opowiadał o losach wybitnych Polaków żyjących i działających w XIX i w początkach XX wieku na terenach dzisiejszej wschodniej Ukrainy. Oto wybrane przykłady.

W 1802 roku pierwszy uniwersytet w 10 tysięcznym Charkowie zorganizował polski hrabia Seweryn Potocki . Największa księgarnia w Europie-150 tyś tomów, Dom mody, luksusowa cukiernio-kawiarnia (z czekoladkami sprowadzanym co dnia z Warszawy) to tylko część omówionego dziedzictwa kresów. Do Charkowa przewieziono też zbiory Liceum Krzemienieckiego po powstaniu listopadowym i tu ocalały dla potomnych. W Kijowie polskie ślady są jeszcze bardziej widoczne. Zgromadzono tu bibliotekę Stanisława Augusta Poniatowskiego i kolekcję numizmatów w złocie i srebrze tegoż króla.

Wg danych statystycznych w 1915 roku Polacy stanowili ok. 100 tysięczną społeczność aktywnie zaangażowaną w życie kulturalne i gospodarcze miasta. Wśród wielu ciekawych postaci znamienne miejsce ma Władysław Horodecki, architekt zwany „Gaudim wschodniej Europy” którego projekty architektoniczne do dzisiaj są podziwiane. Ciekawostką jest ,że zaprojektowany przez Horodeckiego secesyjny Dom z chimerami pełni funkcję siedziby Prezydenta Ukrainy. Opowieść o odległej historii Kresów przepleciona odniesieniami do czasów współczesnych okazała się nadzwyczaj niepodręcznikową lekcją o naszym wspólnym dziedzictwie kulturowym Polaków i Ukraińców.

WhatsApp Image 2022-09-27 at 12.10.39 WhatsApp Image 2022-09-27 at 12.10.55

 

 
Polish Bulgarian English French German Italian Russian Spanish

Menu główne

Menu

Gościmy

Odwiedza nas 58 gości oraz 0 użytkowników.

 
Administrator strony: Łukasz Hałat
Galeria: Paweł Wiśniewski 
 
QR Code   Współpraca:       Przyjaciel szkoły:
QR Code   logo   logo-bory   logolinuxpl
Początek strony