Jesteś tutaj: HomeUncategorisedOrganizacja kształcenia w systemie zdalnym od 26 października do 8 listopada 2020 r.

Organizacja kształcenia w systemie zdalnym od 26 października do 8 listopada 2020 r.

Szanowni Rodzice i Uczniowie!  

Na podstawie komunikatu Departamentu Informacji i Promocji MEN informujemy, że od 26 października do 8 listopada 2020 r. uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych im. Ignacego Domeyki w Bolesławcu przechodzą na naukę zdalną.

 I. Narzędzia komunikacji

  1. W czasie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych związanego z zagrożeniem epidemiologicznym Covid-19 nauka będzie realizowana w systemie zdalnym zgodnie z opracowanym na każdy tydzień planem zajęć (nie wprowadzamy zmian w planie zajęć).
  2. We wszystkich oddziałach zajęcia będą odbywać  się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
  3. Komunikacja  i kształcenie będą odbywać się poprzez dziennik elektroniczny oraz z wykorzystaniem platformy edukacyjnej MS Teams.
  4. Wszystkie zajęcia realizowane będą zdalnie zgodnie z planem lekcji opracowywanym na każdy tydzień.

II. Zasady dotyczące prowadzenia zajęć

  1. Dyrektor ustala we współpracy z nauczycielami tygodniowy zakres treści nauczania, który powinien uwzględniać w szczególności:
    1. równomierne obciążenie uczniów w poszczególnych dniach tygodnia,
    2. zróżnicowanie zajęć w każdym dniu,
    3. możliwości psychofizyczne uczniów podejmowania intensywnego wysiłku umysłowego w ciągu dnia,
    4. łączenie przemienne kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia,
    5. ograniczenia wynikające ze specyfiki zajęć,
    6. dostosowanie do potrzeb uczniów z IPET.

III. Sposób realizacji podstawy programowej w trybie zdalnym

  1. Nauczyciel  będzie  przygotowywał  treści kształcenia na każdą jednostkę lekcyjną w sposób umożliwiający uczniowi zapoznanie się z nimi i wykonanie poleceń nauczyciela w ciągu 45 min.  Nauczyciel zamieści na platformie edukacyjnej MS Teams materiał lub określi inną formę pracy, np. z wykorzystaniem aplikacji w dzienniku elektronicznym w czasie lekcji.
  2. Uczniowie powinni  pamiętać o uwzględnieniu zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną i Internetu.
  3. Nauczyciel będzie systematycznie kontrolował uczestnictwo uczniów w zajęciach.
  4. Każdy nauczyciel systematycznie realizuje podstawę programową. Obowiązkiem ucznia będzie  podejmowanie  aktywności określonych przez nauczyciela w sposób i w czasie wskazanym przez nauczyciela, dających podstawę do oceny jego pracy. Szczegółowy sposób monitorowania postępów uczniów oraz sposób weryfikacji wiedzy i umiejętności są zawarte w PSO oraz Regulaminie nauczania z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość zamieszczonym na stronie szkoły w zakładce Regulaminy.
  5. Nauczanie zdalne jest  kierowane do wszystkich uczniów, którzy podlegają obowiązkowi nauki.

IV. Sposób kontaktu nauczycieli z rodzicami i uczniami

  1. Wychowawca będzie monitorował na bieżąco realizację obowiązku szkolnego przez ucznia.
  2. Wszyscy nauczyciele będą  na bieżąco kontaktować się z uczniami i rodzicami poprzez dziennik elektroniczny w czasie ich pracy
  3. Odpowiadanie na pytania zarówno uczniów jak i rodziców nastąpi za pośrednictwem e-dziennika lub MS Teams.
  4. Komunikacja w czasie zajęć zdalnych odbywa się z użyciem mikrofonu i kamery, które umożliwiają rzetelną ocenę pracy ucznia.

Szczegółowe zasady organizacji nauki w systemie zdalnym znajdują się w Regulaminie nauczania z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, z którym uczniowie jak i rodzice mieli obowiązek zapoznać się we wrześniu br.

Z poważaniem i życzeniami zdrowia,

Andrzej Leśniewski
Dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych im. I. Domeyki w Bolesławcu

 

Informacje na temat ochrony danych osobowych w trakcie nauki zdalnej:

Podstawowe zasady obowiązujące uczniów w trakcie zajęć:

  • Zajęcia dydaktyczne, wychowawcze prowadzone online przez pracowników szkoły przy użyciu komunikatorów nie mogą być w żaden sposób rejestrowane, jeśli nauczyciel nie wyraził na to pisemnej zgody;
  • Zabronione jest rozpowszechnianie wizerunku oraz głosu nauczyciela bez jego pisemnej zgody, zgodnie bowiem z art. 81 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231, z 2020 r. poz. 288):

„Art. 81.

1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.
2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:
1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych;
2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.”,
zaś zgodnie z art. 23 Kodeksu cywilnego: dobrami osobistymi człowieka, są zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska.

  • Zajęcia online prowadzone przez pracowników szkoły przeznaczone są tylko i wyłącznie dla uczniów szkoły i tylko uczniowie danej klasy zgodnie z planem lekcji klasy w konkretnych lekcjach mogą uczestniczyć. Obecność innych uczniów na zajęciach (z innej klasy w szkole) jest możliwa tylko za zgodą wychowawcy ucznia i nauczyciela prowadzącego dane zajęcia.
  • Linki do zajęć online przekazane uczniom przez nauczyciela nie mogą być udostępniane innym osobom.

Przypominam, że naruszenie ww. zasad może skutkować zastosowaniem kar z katalogu kar przewidzianych w statucie szkoły, jakimi są (należy dostosować do katalogu kar przewidzianych w statucie szkoły):

 - uwaga ustna nauczyciela;

- uwaga pisemna nauczyciela zapisana w uwagach;

- upomnienie wychowawcy z wpisem do dziennika;

- nagana wychowawcy z pisemnym uzasadnieniem skierowanym do dyrektora;

- nagana dyrektora z pisemnym powiadomieniem rodziców.

Na podstawie uchwały rady pedagogicznej dyrektor ponadto może wystąpić  z wnioskiem do kuratora oświaty o przeniesienie ucznia do innej szkoły, gdy ten:

- umyślnie spowodował uszczerbek na zdrowiu kolegi;

- dopuszcza się kradzieży;

- wchodzi w kolizje z prawem;

- demoralizuje innych uczniów;

- permanentnie narusza postanowienia statutu.

W przypadku rozpowszechnienia wizerunku nauczyciela bez jego zgody zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa, osobie, której prawa osobiste zostały naruszone, przysługuje m.in. żądanie do:

- zaniechania tego działania;

- usunięcia skutków tego działania;

- złożenia oświadczenia odpowiedniej treści np. przeprosin;

- naprawienia szkody;

- zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy na cel społeczny.

Niezależnie od powyższego w przypadku wypełnienia znamion przestępstwa określonego w art. 212 kodeksu karnego (znieważenie), osoba znieważona może żądać ścigania osoby, która dopuściła się ww. przestępstwa i ukarania takiej osoby przez sąd. Za dopuszczenie się przestępstwa znieważenia grozi kara grzywny oraz kara ograniczenia wolności, a w przypadku znieważenia w środkach masowego komunikowania się, nawet kara do roku pozbawienia wolności.

Załączniki:

 
Polish Bulgarian English French German Italian Russian Spanish

Menu główne

Menu

Gościmy

Odwiedza nas 49 gości oraz 0 użytkowników.

 
Administrator strony: Łukasz Hałat
Galeria: Paweł Wiśniewski 
 
QR Code   Współpraca:       Przyjaciel szkoły:
QR Code   logo   logo-bory   logolinuxpl
Początek strony