Jesteś tutaj: HomeProjektyZawodowy Dolny ŚląskPodsumowanie projektu „Współpraca kół zainteresowań” w Elektroniku

Podsumowanie projektu „Współpraca kół zainteresowań” w Elektroniku

Ekipa Telewizji Szkolnej ZSE TV wraz z opiekunem w minionym roku 2017 sześciokrotnie uczestniczyła w spotkaniach z Akademickim Klubem Realizatorów Filmowych FOSA na Politechnice Wrocławskiej. Spotkania w ramach współpracy kół zainteresowań organizowane były pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego - Zawodowy Dolny Śląsk.

Za cel projektu przyjęto nagranie filmu promującego wybór zawodu. I nie chodzi tutaj o „jakiś zawód”, ale o zawód, który jest jednocześnie pasją, stylem życia, sposobem na spędzanie czasu, zawód, który wykonujemy chętnie: „Bądź, kim chcesz, w zgodzie z samym sobą - zawód - wybór jest ważny”.

Zajęcia odbywały się w Siedzibie Klubu Filmowego FOSA ( Dom Studencki T-4 Politechniki Wrocławskiej). W czasie pierwszego spotkania każdy z uczestników opowiedział o zainteresowaniach oraz doświadczeniu, które mogłoby się przydać w kontynuacji projektu. Obie grupy zaprezentowały swoje dotychczasowe realizacje, wymieniono się doświadczeniami i pomysłami. Ustalono harmonogram kolejnych spotkań, plan pracy i podział na grupy zadaniowe.

Podczas kolejnych spotkań przyszedł czas na tworzenie scenariusza naszego wspólnego filmu. Wszyscy byli bardzo kreatywni i chętnie opowiadali o swoich pomysłach, omówiliśmy pojęcie pasji w kontekście zawodu. Postanowiliśmy, że zanim zaczniemy pracować nad ostatecznym kształtem filmu, nagramy wszystkie sceny w formie roboczej. Przygotowany został scenariusz i referencje kolejnych scen, komiksy rysunkowe, plany filmowe, wytypowaliśmy grupy techników, montażystów i scenarzystów, którzy nad wszystkim czuwali. 

Zorganizowane zostały również warsztaty w celu doskonalenia umiejętności na planie filmowym, m.in.: filmowanie i fotografia w trudnych warunkach oświetleniowych, nagrywanie dźwięku na planie filmowym, montaż nieliniowy video, sztuczki postprodukcji oraz fotografia w plenerze.

Kolejne zawody zaprezentowane w 73 sekundowym klipie filmowym to godziny spędzone na terenie niemal całego Wrocławia. Dbając o szczegółowość ujęć, musieliśmy nosić ze sobą pełne wyposażenie, m.in.: dodatkowe oświetlenie, kamery, statywy, flycamy, folie koloryzujące, obiektywy, blendy, gadżety dla aktorów, rekwizyty, itp..

A tak oto wyglądało nagrywanie kliku z zaprezentowanych w filmie zawodów:

  • Kierowcę karetki filmowaliśmy przed oknami FOSY, dzięki uprzejmości jednego z pracowników służby zdrowia udało się nakręcić ten zawód w bardzo realistyczny sposób. Mieliśmy do dyspozycji karetkę wraz z sanitariuszem, na dworze było bardzo zimno, więc wszyscy grzaliśmy się kubkami z ciepłą herbatą. Karetka nadjechała na sygnale, w środku ratownik medyczny reanimował defibrylatorem pacjenta leżącego z rozpiętą koszulą – „gdy czujesz puls”.

  • Operatora dźwigu nagraliśmy na jednym z placów budowy we Wrocławiu, nasz aktor, Marek, wyposażony został w ubranie robocze, kamizelkę odblaskową i kask. Panowie, którzy tam pracowali, udostępnili nam maszynę – koparkę. Jak w koparce nagrać operatora dźwigu? Dźwig nagraliśmy z oddali na innej budowie, po dopracowaniu kadrów i kilku powtórkach kolejne nagrania trafiły na montaż – „poszerzasz horyzonty”

  • Chemik – aby widowiskowo zaprezentować ten ciekawy zawód, nasza koleżanka, Agata, ubrała biały fartuch i okulary ochronne. Potrzebne składniki zakupiliśmy w pobliskiej aptece, wypożyczone próbówki ustawiono na lustrzanym stole i zaczęło się doświadczenie chemiczne z mieszaniem chemikaliów i gejzerem wytryskającym z próbówki – „masz swoje zasady”.

Po wyrenderowaniu filmu zebraliśmy się, aby zobaczyć efekt, nasza praca nie poszła na marne, ujęcia poszczególnych zawodów były dobrze nagrane, plany filmowe doświetlone i wyposażone w akcesoria wyglądały realistycznie i profesjonalnie. Ten projekt wiele nas nauczył w zakresie filmowania, montażu, dźwięku i planów filmowych.

Dziękujemy wszystkim za świetną zabawę, zaangażowanie i kreatywność podczas wszystkich spotkań.

Film - „Zawód - wybór jest ważny” powstał w ramach projektu „Zawodowy Dolny Śląsk”

Uczestnicy - Telewizja Szkolna ZSE: Agata Kubica, Arkadiusz Fleszar, Dawid Biegacz, Emil Siwik, Jacek Myjkowski, Jan Kwiatkowski, Kacper Warężak, Marcin Wilczak, Marek Przybyłam Marta Nowacja, Szymon Leśniak, Tomasz Spychalski. Opiekun: Grzegorz Chudzik

Uczestnicy ARKA „FOSA”: Adam Baran, Andrzej Skrabania, Jasiu Gruszka, Justyna Gidzińska, Kamil Gąsiorek-Pawlak, Konrad Waściński, Marcel Musiał, Marek Hajduk, Marek Pielczyk, Michał Matuszewski, Piotr Adamski, Piotr Trzęsowaki, Szymon Jarząbek, Szymon Sidor, Yuliia Pomorova, Ilona Baran, Jadwiga Borsuk, Łukasz Pudlewski, Łukasz Wieszczeczyński, Sergiusz Baajko. Opiekun: Adrian Janisio.

Koordynator projektu Zawodowy Dolny Śląsk: Piotr Górski, Michał Olechowski, Natalia Banach.
Koordynator projektu Powiat Bolesławiecki: Maciej Pronkiewicz
Organizacja produkcji: Justyna Gidzińska.

Podsumowanie pr...
Podsumowanie pr...
Podsumowanie pr...
Podsumowanie pr...
Podsumowanie pr...
Podsumowanie pr...
Podsumowanie pr...
Podsumowanie pr...
Podsumowanie pr...
Podsumowanie pr...
Podsumowanie pr...
Podsumowanie pr...
Podsumowanie pr...
Podsumowanie pr...
Podsumowanie pr...
Podsumowanie pr...
Podsumowanie pr...
Podsumowanie pr...
Podsumowanie pr...
Podsumowanie pr...
Podsumowanie pr...
Podsumowanie pr...
Podsumowanie pr...
Podsumowanie pr...
Podsumowanie pr...
Podsumowanie pr...
Podsumowanie pr...
Podsumowanie pr...
Podsumowanie pr...
Podsumowanie pr...
Podsumowanie pr...
Podsumowanie pr...
Podsumowanie pr...
Podsumowanie pr...
Podsumowanie pr...
Podsumowanie pr...
Podsumowanie pr...
Podsumowanie pr...

 
Polish Bulgarian English French German Italian Russian Spanish

Menu główne

Menu

Gościmy

Odwiedza nas 1177 gości oraz 0 użytkowników.

 
Administrator strony: Łukasz Hałat
Galeria: Paweł Wiśniewski 
 
QR Code   Współpraca:       Przyjaciel szkoły:
QR Code   logo   logo-bory   logolinuxpl
Początek strony