Jesteś tutaj: HomePartnerzyRelpolWycieczka do firmy Relpol

Wycieczka do firmy Relpol

25 stycznia 2013 r. uczniowie klasy 2E (technik elektryk) oraz 3F i 4E (technik elektronik) uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej w ramach projektu Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku. Podczas wycieczki odwiedziliśmy firmę branży elektrycznej RELPOL w Żarach ( http://www.relpol.pl/pl) – znanego europejskiego producenta przekaźników, aparatury automatyki przemysłowej, styczników CRNI i systemów cyfrowych zabezpieczeń – CZIP. Opiekunami podczas wyjazdu byli: p. Maciej Pronkiewicz, p. Andrzej Mitek i p. Edward Jaślan.

 

Zwiedzanie zakładu rozpoczęliśmy od wizyty na hali montażu przekaźników typu RM 81, R1, R2, R3, R4. Oczywiście to tylko część asortymentu wytwarzanego w firmie RELPOL. Dzięki uprzejmości osób oprowadzających nas po zakładzie zobaczyliśmy nowoczesna zautomatyzowaną halę montażu, gdzie powstają przekaźniki. Także elementy z tworzyw sztucznych (podstawy, karkasy cewek, obudowy) wytwarzane są w Żarach (dział tworzyw sztucznych). Montaż polega na uzupełnianiu podstawy przekaźnika kolejnymi częściami składowymi. Mogliśmy zobaczyć, jak automat montuje zespoły stykowe, uzwaja cewki (w zależności od wykonania napięciowego uzwojenia różnią się one ilością zwojów i grubością drutu - najcieńszy to 0,02 mm), montuje je do podstawy (uprzednio lutując końcówki uzwojeń do wyprowadzeń), nakłada odbudowę zewnętrzną, następnie dokonuje hermetyzacji przez zalanie szczelin tworzywem. Gotowy przekaźnik poddawany jest sprawdzeniu - pozytywny wynik kwalifikuje go do oznakowania (nadruki metodą „tamponową” lub laserem). Później elementy, pakowane są automatycznie do pudełek i przenoszone do magazynu. Przekaźniki produkowane są wielkoseryjnie, czyli w danym momencie wykonywany jest na linii montażowej jeden asortyment w dużych ilościach. Zmiana asortymentu to konieczność przeprogramowania i przezbrojenia linii montażowej – poszczególne gniazda montażowe pracują pod nadzorem programowalnych sterowników dedykowanych z interfejsem pozwalającym na zmianę programy z poziomu operatora (klawiatura + monitor).

Drugi z wydziałów, jaki oglądaliśmy, zajmował się produkcją większych przekaźników, np. R15. Mogliśmy zaobserwować, w jaki sposób nowoczesna firma potrafi wykorzystać stare urządzenia i z ich udziałem produkować najwyższej jakości produkty i podzespoły. Obserwowanie funkcjonujących maszyn na tym wydziale było dla nas prawdziwą gratką, ponieważ zobaczyliśmy urządzenia do wykonywania zestyków, w których za sterowanie odpowiadała taśma perforowana, wynalazek z początków informatyki.

Uzupełnieniem całości był wydział mechaniczny wyposażony w maszyny do obróbki metalu tj. tokarnie, frezarki, gilotyny, prasy również zautomatyzowane.

Ostatnim zwiedzanym miejscem był dział tworzyw sztucznych, uzbrojony w pełni zautomatyzowane wtryskarki, produkujący wszystkie elementy z plastiku niezbędne do wytworzenia przekaźników.

Ostatni etap wizyty w zakładzie to prezentacja Pana Mariusza Ciska, przedstawiciela firmy, który przybliżył historię zakładu. Relpol jest Spółką Akcyjną z kapitałem czysto polskim, powstałym w roku 1958. Firma produkuje przekaźniki elektromagnetyczne, eksportując je do najodleglejszych zakątków świata; odbiorcami są firmy z branży elektronicznej, elektrotechnicznej, produkujące AGD, energetycznej, automatyki przemysłowej, hurtownie.

Podczas prezentacji przedstawiony został pełny asortyment produkcji tj:

-Przekaźniki elektromagnetyczne: subminiaturowe, miniaturowe, przemysłowe, interfejsowe, instalacyjne, czasowe oraz gniazda do nich.

- Aparatura automatyki przemysłowej: Przekaźniki nadzorcze, przekaźniki programowalne, ograniczniki przepięć, uniwersalne ministyczniki i styczniki, styczniki instalacyjne, wyłączniki silnikowe.

- Moduł automatycznego, samoczynnego załączania zasilania rezerwowego (awaryjnego)

którego działanie zostało zaprezentowane na modelu. 

Prezentacja przepleciona była pytaniami do uczniów. Najlepsi z nich i najbardziej aktywni otrzymali nagrody w postaci gadżetów firmowych. Przedstawiciele firmy RELPOL wyrazili chęć współpracy z naszą szkołą, a w ramach podziękowania za tak wspaniałe przyjęcie wicedyrektor Maciej Pronkiewicz zaprosił firmę do udziału w II Forum Zawodoznawczym w Zespole Szkół Elektronicznych dla uczniów i specjalistów branży elektrycznej. (link: forum2.zse.boleslawiec.pl)

Wyjazd nasz okazał się bardzo interesujący. Dzięki uprzejmości naszych gospodarzy mogliśmy zaobserwować, jak perfekcyjnie można połączyć tradycyjne procesy technologiczne z najnowocześniejszymi i najlepszymi rozwiązaniami w branży produkującej podzespoły elektryczne dla największych producentów europejskich.

Firma RELPOL użyczyła do ćwiczeń praktycznych przekaźnik programowalny serii NEED-24DC-22-16-8R-D wraz z oprogramowaniem z przeznaczeniem do nauki programowania. Charakterystykę tego urządzenia można znaleźć tutaj. Uczniowie ZSE już niedługo będą mogli poznać jego możliwości tego urządzenia podczas zajęć.

Serdecznie dziękujemy za tak gorące przyjęcie.

Uczniowie i opiekunowie ZSE w Bolesławcu

 
Polish Bulgarian English French German Italian Russian Spanish

Menu główne

Menu

Gościmy

Odwiedza nas 2383 gości oraz 0 użytkowników.

 
Administrator strony: Łukasz Hałat
Galeria: Paweł Wiśniewski 
 
QR Code   Współpraca:       Przyjaciel szkoły:
QR Code   logo   logo-bory   logolinuxpl
Początek strony