Jesteś tutaj: HomeUncategorisedNarodowe czytanie 2023

Narodowe czytanie 2023

nadniemnemW najbliższą sobotę, 9 września 2023 r. odbędzie się Narodowe Czytanie. Jako lekturę dwunastej edycji wybrano „Nad Niemnem”, najbardziej znaną powieść Elizy Orzeszkowej. Nasza szkoła również przyłączyła się do tej akcji, której celem jest promocja czytelnictwa i dorobku literatury polskiej. Uczniowie dzisiaj mieli możliwość wysłuchania fragmentów powieści (historię Jana i Cecylii) przez radiowęzeł w wykonaniu Jakuba Puka z kl. 5TIp.

„Nad Niemnem” powstawało w latach 1886–1887, a w formie książki ukazało się w 1888 roku. Uwagę czytelnika przyciągają niezwykle barwne opisy przyrody, wyraziści bohaterowie oraz odwołania do historii naszego kraju. Powieść doczekała się ekranizacji. Pierwszą ukończono w 1939 roku, ale film zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. „Nad Niemnem” to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160. rocznicę obchodziliśmy w tym roku.

Renata Rosa

narodowe

 
Polish Bulgarian English French German Italian Russian Spanish

Menu główne

Menu

Gościmy

Odwiedza nas 1198 gości oraz 0 użytkowników.

 
Administrator strony: Łukasz Hałat
Galeria: Paweł Wiśniewski 
 
QR Code   Współpraca:       Przyjaciel szkoły:
QR Code   logo   logo-bory   logolinuxpl
Początek strony