Jesteś tutaj: HomeUncategorisedDZIEŃ PATRONA W ZSE

DZIEŃ PATRONA W ZSE

 Ola12 XII 2022 obchodziliśmy Dzień Patrona szkoły. Dokładnie 41 lat temu w naszej placówce odbyła się uroczystość nadania imienia Ignacego Domeyki. W tym miejscu warto przypomnieć kilka faktów z biografii naszego Patrona. Żył w XIX wieku - epoce romantyzmu. Przyjaźnił się z wieszczem, Adamem Mickiewiczem, który uwiecznił go pod postacią Żegoty, jednego z bohaterów III części „Dziadów”. Uczestniczył w powstaniu listopadowym, po którego klęsce udał się na emigrację. Początkowo do Niemiec, potem Francji – gdzie ukończył studia górnicze, aby wreszcie osiąść na stałe w dalekim Chile. Jednak tym, co przyniosło mu sławę i uznanie, było zamiłowanie do nauki. Realizował je w wielu dziedzinach: był inżynierem górnictwa, mineralogiem, profesorem geologii, meteorologiem, badaczem terenów Ameryki Południowej. Dzięki jego działalności w Chile rozwinął się przemysł górniczy oraz upowszechniła oświata, której poziom stale ulepszał. Przez wiele lat pełnił funkcję rektora Uniwersytetu de Chile w Santiago. Był postacią niezwykłą, której dzieje warto poznać. Aby to umożliwić naszym pierwszoklasistom biblioteka szkolna tradycyjnie zorganizowała dla nich konkurs „Ignacy Domeyko – patron Zespołu Szkół Elektronicznych w Bolesławcu”. Przygotowując się do wykonania poszczególnych zadań nasi najmłodsi uczniowie zapoznawali się z biografią uczonego oraz bogatą historią naszej szkoły. Pracy było sporo, ponieważ należało wykonać: portret, prezentację multimedialną, tematyczne gazetki w klasach oraz fotografię przedstawiającą scenkę z życia Ignacego Domeyki.

fotografie scenkiW Dniu Święta Szkoły trzyosobowe drużyny z klas pierwszych rozwiązywały test wiedzy o Patronie i historii ZSE. Następnie pod tablicą pamiątkową została złożona wiązanka kwiatów przez przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego, Aleksandrę Dec. Następnie wysłuchaliśmy przez radiowęzeł audycję pt.: Biografie niezwykłe – Ignacy Domeyko”. Prace konkursowe wykonane przez klasy pierwsze oceniła komisja w składzie: pani Krystyna Andres-Wędzina, pani Renata Rosa, pan Andrzej Leśniewski oraz pan Marek Rosa. Jak wynika z poniższego zestawienia nasi pierwszoklasiści całkiem nieźle poradzili sobie z realizacją przydzielonych im zadań. Na szczególną uwagę zasługują prezentacje multimedialne ukazujące biografię oraz działalność Ignacego Domeyki wykonane przez uczniów z klas: 1E i 1P.   

 Jak wynika z zestawienia przedstawionego poniżej - po raz pierwszy w historii konkursu zdarzyła się nietypowa sytuacja. Po dwa zespoły zajęły równorzędne miejsca na podium. Zwycięskie klasy, które uplasowały sie na I, II i III miejscu otrzymają w nagrodę od Rady Rodziców dofifnansowanie do imprezy kulturalnej. Natomiast klasa 1H będzie mogła skorzystać z dnia bez pytania w terminie wcześniej uzgodnionym z dyrekcją szkoły. Serdecznie gratulujemy wszystkim pierwszoklasistom i ich Wychowawcom, którzy wspierali i dopingowali do działania swoich uczniów. Zapraszamy do obejrzenia w naszej galerii fotoreportażu z przebiegu Dnia Patrona. 

Oprac. Renata Rosa

KLASA

PORTRET
(0-4 p.)

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA
(0-8 p.)

FOTOGRAFIA
(0-8p.)

GAZETKA
(0-3 p.)

 

RAZEM

1P

4

8

8

3

16

39 p.   
I miejsce

1E

3

8

7

1

19

38 p. 
II miejsce

1TH

3

6

3

2

24

38 p.
II miejsce

1T

2

7

5,5

3

15

32,5 p.
III miejsce

1F

3

4

4

2

19

32 p. 
III miejsce

1H

2,5

3

-

2

16

23,5 p. 
IV miejsce

Gazetka 1PPortrety3portrety 1Portrety 2test 1Etest 1E2Test 1FTest 1F2Test 1HTest 1PTest 1Ttest 1T 2test 1TH

 
Polish Bulgarian English French German Italian Russian Spanish

Menu główne

Menu

Gościmy

Odwiedza nas 85 gości oraz 0 użytkowników.

 
Administrator strony: Łukasz Hałat
Galeria: Paweł Wiśniewski 
 
QR Code   Współpraca:       Przyjaciel szkoły:
QR Code   logo   logo-bory   logolinuxpl
Początek strony