Jesteś tutaj: HomeUncategorisedAkademia Nowoczesnego Patriotyzmu w ZSE

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu w ZSE

IMG 9214 mUczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych im. Ignacego Domeyki w Bolesławcu wzięli udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym pod nazwą Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu. Jest to już piąta edycja przedsięwzięcia realizowanego przez stowarzyszenie Klub Jagielloński od 2013 roku.

Polega na przeprowadzeniu w szkołach ponadgimnazjalnych cyklu innowacyjnych symulacji oraz zajęć typu case study poświęconych polskiemu systemowi parlamentarnemu (gra parlamentarna wzorowana na nowoczesnych symulacjach RPG) i systemowi samorządowemu (symulacje pracy gminy w oparciu o realny budżet Bolesławca). Ich zwieńczeniem jest zrealizowanie przez uczniów projektu społecznego w myśl idei nowoczesnego patriotyzmu. Dodatkowo po każdych zajęciach uczniowie otrzymują zadanie domowe. Efekty ich pracy są następnie publikowane na stronie internetowej projektu – www.anp.kj.org.pl. Prace przygotowane przez uczniów będzie można zobaczyć tutaj: http://anp.kj.org.pl/szkoly2017/zespol-szkol-elektronicznych-im-ignacego-domeyki-w-boleslawcu/. To na tej stronie odbywa się głosowanie i walka o nagrody dla autorów najciekawszych pomysłów.

Dzięki strategicznemu partnerstwu z Fundacją PKO Banku Polskiego Akademia w roku 2016/2017 zostanie zrealizowana w szesnastu województwach, obejmując swoim zasięgiem około 130 szkół. W Zespole Szkół Elektronicznych zajęcia prowadziły wolontariuszki z Wrocławia, Weronika Olkiewicz i Klementyna Marszałek. Są one studentkami i absolwentkami wrocławskich uczelni, które działają we wrocławskim oddziale Klubu Jagiellońskiego.

Finał projektu Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu odbędzie się 1 i 2 czerwca w Krakowie. Poza uczestnikami Akademii z całej Polski wezmą w nim udział także znane postaci życia publicznego reprezentujące postawy patriotyczne, osoby zainteresowane tematyką obywatelską, dziennikarze, przedstawiciel PKO Banku Polskiego i Fundacji PKO Banku Polskiego oraz goście specjalni, którzy wejdą w skład komisji oceniającej projekty uczniów. Przyznane zostaną Nagroda Publiczności oraz Nagroda Ekspertów - są to dwa wyjazdowe „Weekendy zwycięzców” dla wszystkich uczniów biorących udział w projekcie ze zwycięskiej klasy wraz z ich opiekunem.

Akademia wyrasta z pasji do politologii, nauk społecznych oraz działalności obywatelskiej, którą Klub Jagielloński chce dzielić z młodzieżą licealną. Drugą inspiracją jest przekonanie, że najlepiej uczyć „Wiedzy o społeczeństwie” poznając rzeczywiste mechanizmy rządzące życiem publicznym. Organizatorzy wierzą, że dzięki Akademii młodzi ludzie będą bardziej świadomymi obywatelami, ale przede wszystkim staną się nowoczesnymi patriotami, którzy wolą działać dla innych, niż pielęgnować tzw. „kult CV”. 

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu jest objęta patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Klementyna Marszałek

IMG 9207 m   IMG 9214 m

IMG 9190 m

 
Polish Bulgarian English French German Italian Russian Spanish

Gościmy

Odwiedza nas 67 gości oraz 0 użytkowników.

Logo Liga-E-Sport-ZSE

ligazse

face grupa

youtube grupa

sport

 
Administratorzy strony: Łukasz Hałat, Mariusz Potyszka
Galeria: Paweł Wiśniewski 
 
QR Code   Współpraca:       Przyjaciel szkoły:
QR Code   logo   logo-bory   logolinuxpl
Początek strony