Jesteś tutaj: HomeO szkole

Sztandar szkolny

Wyrazem dbałości o ceremoniał i tradycję szkolną jest fakt ufundowania w 1997 r. przez Radę Rodziców sztandaru Zespołu Szkół Elektronicznych im. I. Domeyki w Bolesławcu.

Biografia patrona

Ignacy Domeyko urodził się 3 lipca 1802 r. w Niedźwiadce koło Mira w rodzinie ziemiańskiej. Zainteresowanie mineralogią budził w nim już w dzieciństwie stryj, niegdyś uczeń A.G. Wernera w Akademii Górniczej we Freibergu, rozwinęły się one w prowadzonej prze pijarów szkole powiatowej w Szczuczynie Lidzkim, oraz na Uniwersytecie Wileńskim, gdzie wykładali uczniowie Wernera. Lata studiów uniwersytecie (1816-1822), zakończone magisterium na podstawie pracy z zakresu matematyki, były wypełnione również działalnością w Towarzystwie Filomatów. Następstwem tej działalności było aresztowanie o dozór policyjny. Na pierwszą wieść o wybuchu powstania listopadowego szykował się do wzięcia w nim udziału, ale możliwość nadarzyła się dopiero w czerwcu 1832 r., gdy na Litwę wkroczył korpus gen. Chłapowskiego.

Polish Bulgarian English French German Italian Russian Spanish

Odwiedza nas 85 gości oraz 0 użytkowników.

Razem zmieniamy świat

penek

face grupa

youtube grupa