Jesteś tutaj: HomeUncategorisedInformatycy z Elektronika na Politechnice Wrocławskiej

Informatycy z Elektronika na Politechnice Wrocławskiej

 

DSC 0197W czwartek, 23 października o godzinie 6:30. normalni uczniowie Elektronika grzecznie leżeli w łóżeczkach oczekując na dźwięk budzika. Ale nie informatycy z klasy 2T!, którzy przygotowywali się do wyjazdu na Politechnikę Wrocławską, który został zorganizowany w ramach projektu „Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku II”. Na uczelnię zostaliśmy zaproszeni przez studentów i wykładowców Katedry Inżynierii Biomedycznej, Mechatroniki i Teorii Mechanizmów. Wyjazd z Bolesławca nieznacznie się opóźnił, ale zgodnie z planem dotarliśmy do Wrocławia, gdzie zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci i podzieleni na 2 grupy.

Pierwsza grupa, dla której zajęcia prowadziła mgr inż. Magdalena Żuk (Laboratorium Inżynierii Biomedycznej i Mechaniki Eksperymentalnej) uczestniczyła w warsztatach poprzedzonych wykładem na temat robotów i ich uczłowieczania oraz sztucznej inteligencji. W części warsztatowej uczniowie programowali sekwencje ruchów dla robota Bioloid za pomocą wizualnego interfejsu programistycznego.

W tym samym czasie druga grupa rozpoczęła zajęcia w laboratorium układów mechatronicznych, prowadzone przez członków Międzywydziałowego Koła Naukowego Mechatroniki„Synergia” pod kierunkiem dr inż. Jarosław Szreka.

Rozpoczęto je krótkim wprowadzeniem na temat zasad działania silników prądu stałego, silników krokowych i serwomechanizmów. Demonstrowany robot manipulacyjny (za pomocą zaprogramowanej sekwencji ruchów narysował pisakiem logo koła naukowego. Członkowie koła pokazali także fotografię, na której uwieczniono tę samą sekwencję ruchów wykonaną przy pomocy lasera.

Równie interesująca była demonstracja systemu wizyjnego, który na podstawie zdjęć obiektu (wzorca) porównywał sprawdzane przedmioty i wykonywał selekcji wadliwych elementów linii produkcyjnej.

Bardzo duże wrażenia na uczniach „Elektronika” zrobił wózek inwalidzki wyposażony w system zautomatyzowanych siłowników sterowanych ręcznie, umożliwiający wjeżdżanie na krawężniki, oraz drukarka 3D zbudowana (oprócz oczywiście dysz drukujących i mikrokontrolerów) w oparciu o schematy dostępne w Internecie - płytka z elektroniką własnego autorstwa, podobnie niektóre elementy mechaniczne wydrukowano na innej drukarce 3D - ot, taki "bunt maszyn" :-)

W ostatniej części studenci zademonstrowali roboty biorące udział w zawodach sumo robotów. Uczniowie mogli zobaczyc robota Robberto – autonomiczne urządzenie skanujące i tworzące mapę pomieszczenia w którym się znajduje oraz Quadro-Twins - quadrocopter z żyroskopem i akcelerometrem.

Czas wizyty upłynął bardzo szybko, ponieważ zaprezentowana przez uczelnię oferta była niezwykle interesująca. Zanim uczniowie zdążyli się zorientować, już musieli przygotowywać się do wyjścia z laboratoriów Politechniki Wrocławskiej. O wrażeniach opowiadali jeszcze podczas powrotu do domu. Miejmy nadzieję, że studentom i ich wykładowcom udało się zaszczepić w uczniach ZSE zainteresowanie szeroko rozumiana robotyką i nasi absolwenci w nieodległej przyszłości wybiorą tę własnie uczelnię, aby kontynuowac swoją przygodę z nauką.

Pragniemy serdecznie podziękować studentom i pracownikom Politechniki Wrocławskiej za profesjonalne przygotowanie zajęc oraz serdeczne przyjęcie, które potwierdza,że kontakty ZSE w Bolesławcu z uczelnią są na bardzo wysokim poziomie i stanowią jeden z elementów działania naszej szkoły w ramach Klastra Wspólnoty Wiedzy i Innowacji w Zakresie Technik Informacyjnych i Komunikacyjnych.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęc i krótkiego filmu z zajęc.

 

Maciej Koszorek, 2t.

 

DSC 0197

DSC 0198

DSC 0202

DSC 0206

 
Polish Bulgarian English French German Italian Russian Spanish

Menu główne

Menu

Gościmy

Odwiedza nas 40 gości oraz 0 użytkowników.

 
Administrator strony: Łukasz Hałat
Galeria: Paweł Wiśniewski 
 
QR Code   Współpraca:       Przyjaciel szkoły:
QR Code   logo   logo-bory   logolinuxpl
Początek strony