Jesteś tutaj: HomeUncategorisedElektronik wykorzystuje szansę jaką daje projekt Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku II.

Elektronik wykorzystuje szansę jaką daje projekt Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku II.

Dzięki realizacji projektu publiczne szkoły zawodowe w naszym województwie mają szansę poszerzyć swoją dotychczasową ofertę edukacyjną o działania umożliwiające każdemu uczniowi wszechstronny rozwój oraz zwiększyć atrakcyjność i jakość kształcenia zawodowego młodzieży poprzez realizację programów rozwojowych szkół prowadzących kształcenie zawodowe.

Zespół Szkół Elektronicznych już kolejny rok uczestniczy w tym projekcie i stara się wykorzystywać wszelkie szanse, jakie to uczestnictwo daje.

Już w okresie wakacyjnym 2011r. uczniowie Technikum uczestniczyli w 2 tygodniowych stażach zawodowych. Dla uczniów była to pierwsza szansa na znalezienie się rzeczywistym środowisku działającej firmy lub zakładu. Dzięki uprzejmości właścicieli firm lokalnych (Combit Komputery, BEMAR, Biuro 2000 S.C., El Toro, bikestacja.pl) nasi uczniowie mogli zdobyć tak bardzo potrzebne doświadczenie oraz poznać charakter pracy, który już w nieodległej przyszłości będą wykonywać.

Na przełomie września i października 2011r. nasi uczniowie uczestniczyli w 2 wycieczkach zawodoznawczych.

31 września 2011r. uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Technikum podczas wyjazdu do Wrocławia odwiedzili Centrum Kształcenia Praktycznego, zakłady LG Display Poland Sp. z o.o., gdzie uczniowie zapoznali się specyfiką i historią firmy, a pracujący w niej inżynierowie prezentowali m.in. proces produkcyjny modułów LCD, telewizor w technologii 3D oraz firmę Elektrotim. W tym zakładzie uczniowie mieli okazję zobaczyć budowę rozdzielnic elektrycznych oraz produkcję innych elementów instalacji elektrycznych.

Na początku października 2011r, uczniowie klas technikum uczestniczyli w drugiej wycieczce. Tym razem uczniowie Elektronika pojechali do Warszawy. Głównym punktem wycieczki było uczestnictwo w World Cyber Games 2011. Jest to jedna z największych imprez tego typu w tej części Europy, na której uczniowie mogli zobaczyć nowinki ze świata gier komputerowych, przestrzeni wirtualnych oraz zapoznać się z nowościami sprzętowymi głównych producentów sprzętu elektronicznego i komputerowego

Kolejną formą udziału uczniów Elektronika w projekcie MKZ II było uczestniczenie w zajęciach praktycznych organizowanych w wyspecjalizowanych ośrodkach naukowych i badawczych.

Wyjazdy, w których uczestniczyli uczniowie naszej szkoły, organizowała Politechnika Opolska.

6 grudnia 2011r. uczniowie technikum elektronicznego pod opieką Pana M. Mielczarskiego uczestniczyli w zajęciach, których celem było zapoznanie z działaniem sterowników PLC, regulatorów PID i miernikami wirtualnymi w programie LABVIEW. Na zajęciach ze sterownikami PLC i regulatorami PID uczniowie mieli okazję programować taśmociąg , robo-ramę i silnik krokowy.

12 grudnia 2011r. uczniowie klasy technikum elektrycznego pod opieką Pana E. Jaślana, uczestniczyli w zajęciach z zakresu energetyki cieplnej. Zajęcia te miały zarówno charakter teoretyczny (wykład dotyczący sposobów wytwarzania energii, spraw bezpieczeństwa, ekonomi oraz nowych technologii pozyskiwania energii elektrycznej oraz cieplnej) jak i praktyczny (budowa kotła wodnego niskotemperaturowego oraz pracą i pomiary wykonywane w tunelu aerodynamicznym).

Uczniowie ZSE, uczestniczący w projekcie MKZ II, bardzo chętnie brali udział w darmowych kursach kwalifikacyjnych. To kolejna forma wsparcia jaką oferuje projekt i dzięki której rosną szanse uczniów na zatrudnienie. Uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych mogli wziąć udział w sondzie i zdecydować, w jakich kursach chcieliby uczestniczyć. Największym zainteresowaniem cieszyły się uruchomione w naszej szkole kursy:

- "Kierowca wózka jezdniowego z napędem silnikowym z uprawnieniami na bezpieczną wymianę butli gazowej" (25 uczniów)

- Adobe Photoshop (15 uczniów)

- Adobe InDesign (15 uczniów)

- Uprawnienia elektryczne do 1 kV (31 uczniów)

- Kurs spawania (30 uczniów)

Specjalistyczne kursy grafiki komputerowej Adobe Photoshop i Adobe InDesign realizowane były w szkolnych pracowniach komputerowych, ponieważ nasza szkoła dysponuje oprogramowaniem Adobe. Ekspertem prowadzącym zajęcia był Pan Mariusz Potyszka, który specjalizuje się w grafice komputerowej i jest wychowawcą klasy 1H, technik cyfrowych procesów graficznych. Ze względu na posiadane zasoby, w naszych murach podstawy grafiki komputerowej zdobywali uczniowie innych szkół bolesławieckich.

Dodać należy, że wszystkie kursy odbywały się nieodpłatnie. Dodatkowo, tam gdzie jest to wymagane, egzamin potwierdzający kwalifikacje był również dla uczniów darmowy.

O przydatności tej formy niech świadczą głosy uczniów, którzy już kilka tygodni po zakończeniu kursu dającego uprawnienia na kierowanie wózkami widłowymi informowali, że zdobyty certyfikat pozwolił im zdobyć pracę weekendową i dzięki temu sami mogą zarabiać na własne potrzeby.

Od grudnia 2011r, w naszej szkole realizowane są również dodatkowe zajęcia dla uczniów w ramach rozwijania kompetencji kluczowych oraz zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze. Będą to zajęcia z przedmiotów zawodowych i humanistycznych.

Nasi uczniowie objęci zostali w ramach projektu MKZ II dodatkową opieką psychologiczno-pedagogiczną oraz będą uczestniczyć w zajęciach dodatkowych z doradztwa zawodowego.

Już od stycznia 2012r. bardzo mocno przygotowujemy się do uczestnictwa w kolejnej formie wsparcia oferowanej przez projekt MKZII. Nauczyciele ZSE, przygotowali aż 7 projektów zawodoznawczych, które wspólnie ze swoimi uczniami będą realizować w 2 półroczy 2011/2012. Realizacja projektów, które musiały charakteryzować się wysokim poziomem innowacyjności to bardzo dobry sposób, aby uczniowie praktycznie wykorzystali zdobywane w szkole umiejętności. Realizacja projektu zakłada dofinansowanie grupy projektowej w kwocie do 3375 zł. Za te pieniądze zespół może zakupić potrzebne materiały. Realizowanych projekty w ZSE:

„Stanowisko instalacji przyzywowej” oraz „Stanowisko silnika pierścieniowego” – autor A. Mitek,

„Stanowisko dydaktyczne współpracujące z systemem mikroprocesorowym „– autor E. Jaślan,

„Zestaw dydaktyczny do nauki montażu układów automatyki w oparciu o sterowniki PLC” – autor M. Mielczarski,

„Inteligentny system monitorowania pracy szkolnego pieca ciepłowniczego z powiadamianiem SMS’owym” oraz „Lokalizator GPS” – autorem obu projektów jest M. Woźniak,

System identyfikacji wizualnej firmy/instytucji na przykładzie Zespołu Szkół Elektronicznych im. I. Domeyki w Bolesławcu – którego autorami są M. Pronkiewicz i M. Potyszka.

Autorom wszystkich projektów życzymy sukcesów, a o efektach ich działań będziemy informować na bieżąco.

 
Polish Bulgarian English French German Italian Russian Spanish

Menu główne

Menu

Gościmy

Odwiedza nas 66 gości oraz 0 użytkowników.

 
Administrator strony: Łukasz Hałat
Galeria: Paweł Wiśniewski 
 
QR Code   Współpraca:       Przyjaciel szkoły:
QR Code   logo   logo-bory   logolinuxpl
Początek strony