Wszechstronnym wsparciem ukierunkowanym na rozwój wiedzy, zdolności i umiejętności przydatnych w dalszym procesie uczenia się i w życiu zawodowym zostaną objęci wszyscy uczniowie młodzieżowych szkół zawodowych.
W Zespole Szkół Elektronicznych w Bolesławcu od stycznia 2010r. realizowane są zajęcia w ramach projektu Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku (Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - PRIORYTET IX: Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, DZIAŁANIE 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego). Projekt realizowany jest przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego w partnerstwie z Dolnośląskim Centrum Informacji Zawodowej i Doskonalenia Nauczycieli w Wałbrzychu.
Projekt adresowany jest do młodzieży publicznych szkół zawodowych Dolnego Śląska i zakłada poszerzenie dotychczasowej oferty edukacyjnej tych szkół o działania umożliwiające każdemu uczniowi wszechstronny rozwój. W projekcie uczestniczy 135 szkół.
We wszystkich szkołach projekt obejmuje następujące działania:
- dodatkowe zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne ukierunkowane na rozwój kompetencji kluczowych,
- pomoc psychologiczno – pedagogiczną,
- efektywne programy doradztwa edukacyjno-zawodowego,
- wycieczki zawodoznawcze,
WSPARCIE DLA UCZNIÓW WSZYSTKICH SZKÓŁ ZAWODOWYCH
Wszechstronnym wsparciem ukierunkowanym na rozwój wiedzy, zdolności i umiejętności przydatnych w dalszym procesie uczenia się i w życiu zawodowym zostaną objęci wszyscy uczniowie młodzieżowych szkół zawodowych. Każdy uczeń będzie miał możliwość skorzystania z: dodatkowych zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych, zorientowanych na rozwój kompetencji kluczowych, pomocy psychologiczno – pedagogicznej, indywidualnych i grupowych zajęć z zakresu doradztwa zawodowego, wycieczek zawodoznawczych, spotkań z pracodawcami i targów pracy.
W projekcie przewidziano opracowanie i przekazanie szkołom materiałów z zakresu informacji edukacyjno – zawodowej, przydatnych uczniom w planowaniu kariery (programy komputerowe, filmy, książki, poradniki, zeszyty ćwiczeń, teczki informacji o zawodach, ulotki, materiały metodyczne dla doradców zawodowych). Z tych materiałów młodzież szkół zawodowych będzie mogła korzystać także po zakończeniu projektu.
Wszystkie w/w działania zostaną uszczegółowione w szkolnych programach rozwojowych obejmujących rok szkolny 2009/10 i cztery miesiące roku szkolnego 2010/11, opracowanych przez nauczycieli szkół uczestniczących w projekcie, zgodnie ze stwierdzonymi potrzebami uczniów i środowiska lokalnego, w tym pracodawców. Całość działań na terenie szkoły koordynować będzie szkolny lider programów rozwojowych.
W celu zabezpieczenia prawidłowej realizacji zadań na terenie każdego powiatu utworzone zostaną filie biura projektu, w których zatrudniony będzie specjalista ds. administracyjnych oraz powołany zostanie koordynator ds. realizacji programów rozwojowych w powiecie.