Jesteś tutaj: HomeProjektyComeniusBAŁKAŃSKA PRZYGODA DELEGACJI ZSE 30.01. – 02.02. 2014.

BAŁKAŃSKA PRZYGODA DELEGACJI ZSE 30.01. – 02.02. 2014.

dscn0888 kopiowanieKontynuując współpracę z pięcioma europejskimi szkołami trzech nauczycieli i pięciu uczniów Zespołu Szkół Elektronicznych wzięło udział w czwartym spotkaniu w ramach projektu Comenius. Spotkanie odbyło się w Chorwacji w położonym we wschodniej części kraju, nad rzeką Drawą mieście Osijeku.

Gospodarze przygotowali ciekawy program spotkania. Zadbali o odpowiednie powitanie swoich gości. Wizyta w szkole rozpoczęła się od występu szkolnego zespołu, który zagrał na instrumentach i zaśpiewał ludowe utwory. Podobnie jak na poprzednich spotkaniach zespoły z Islandii, Hiszpanii, Rumunii, Niemiec, Chorwacji i z Polski zaprezentowały wyniki swoich prac. W dalszym ciągu pracujemy nad interaktywnym standem reklamowym, który zostanie zmontowany na następnym spotkaniu. Partnerzy ustalili ostatnie szczegóły dotyczące wymiarów i wyglądu standu. Zostały naniesione ostatnie poprawki do strony internetowej, loga oraz ulotki, którą opracował zespół z ZSE.

Po spotkaniu w szkole wzięliśmy udział w lekcji historii, którą był wyjazd do miasta Vukovar. Mieliśmy okazję poszerzyć swoją wiedzę o konflikcie bałkańskim, zwiedzając miejsca pamięci narodowej, mi.in. serbski obóz Ovčari, szpital, w którym doszło do masakry. Obecnie w jego piwnicach znajduje się muzeum. Mimo iż od wojny minęły już 23 lata wiele budynków wciąż nosi jej ślady w postaci dziur po pociskach. Wiele obiektów nie zostało jeszcze odbudowanych.

W Osijeku mieliśmy okazję zwiedzić barokowe Stare Miasto, katedrę Piotra i Pawła, winotekę i inne ciekawe miejsca. W sobotnie przedpołudnie wybraliśmy się na targ. Osijecki targ zachwyca lokalnymi wyrobami, np. serami, których przed zakupem trzeba obowiązkowo spróbować. Ponadto znaleźć tam można miejscowe wędliny, ciasto, wino czy kosmetyki.

Nie bez powodu Osijek nazywany jest kulinarną stolicą Chorwacji. Przekonaliśmy się o tym delektując się tradycyjnymi chorwackimi potrawami, t.j. čevapčići, ajvar, polenta czy pyszną zupą rybną. Po czterech dniach wróciliśmy pełni kulturalnych i kulinarnych wrażeń.

Kolejne, ostatnie już spotkanie zaplanowane jest na początek kwietnia w Niemczech.

Uczestnicy spotkania:

Nauczyciele: Izabela Zdunek-Głowacka, Mariusz Potyszka, Marcin Woźniak.

Uczniowie: Paweł Pisarski, Mateusz Szymański, kl. 4e, Marcin Jasiński kl. 3f, Piotr Cebrowski, kl. 3h, Emil Szabłowski, kl. 2e.

oprac. Izabela Zdunek-Głowacka

Comenius_Chorwa...
Comenius_Chorwa...
Comenius_Chorwa...
Comenius_Chorwa...
Comenius_Chorwa...
Comenius_Chorwa...
Comenius_Chorwa...
Comenius_Chorwa...
Comenius_Chorwa...
Comenius_Chorwa...
Comenius_Chorwa...
Comenius_Chorwa...
Comenius_Chorwa...
Comenius_Chorwa...
Comenius_Chorwa...

 

 
Polish Bulgarian English French German Italian Russian Spanish

Menu główne

Menu

Gościmy

Odwiedza nas 1237 gości oraz 0 użytkowników.

 
Administrator strony: Łukasz Hałat
Galeria: Paweł Wiśniewski 
 
QR Code   Współpraca:       Przyjaciel szkoły:
QR Code   logo   logo-bory   logolinuxpl
Początek strony