Jesteś tutaj: HomeStrefa KandydataProfile klas Technik elektryk

Technik elektryk

Elektryzująca szansa rozwoju !

 3

Typ szkoły (specjalność)

Okres nauki: 5 lat
Podbudowa: szkoła podstawowa
Forma nauki: szkoła dzienna dla młodzieży

Charakterystyka

W XXI wieku korzystanie z energii elektrycznej stało się tak powszechne, że nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania bez prądu. Prywatne budynki mieszkalne, zakłady przemysłowe, kopalnie, szkoły, punkty handlowo-usługowe, to miejsca, w których energia elektryczna jest podstawą ich funkcjonowania.

Dziedzina ta ciągle się rozwija, coraz częściej łączy ze sobą energetykę, elektronikę, informatykę, dlatego uczniowie wykształceni w kierunku technik elektryk będą poszukiwanymi na rynku pracy. Technik elektryk poznaje podstawowe zagadnienia dotyczące prądu elektrycznego, uczy się projektować instalacje elektryczne, dobierać układy zabezpieczeń, układy sterowania silnikami elektrycznymi stosowanymi w domu, w przemyśle, w kopalniach. W ramach specjalizacji uczniowie uczą się programować sterowniki PLC, czyli elektroniczne układy pozwalające na automatyzację procesów produkcyjnych.

Przyszli technicy elektrycy w profesjonalnie przygotowanych pracowniach nauczą się, w jaki sposób eksploatować maszyny i urządzenia elektryczne, instalacje oraz urządzenia energoelektroniczne.

Zdobędą umiejętność wykonywania pomiarów, wielkości elektrycznych i nieelektrycznych. Młodzież korzysta z nowoczesnej aparatury kontrolno-pomiarowej, przyrządów elektrycznych oraz modeli dydaktycznych ułatwiających realizację ćwiczeń. Zawód technika elektronika zaspokaja potrzeby lokalnego rynku pracy i gwarantuje absolwentom zdobycie dobrze płatnej i ciekawej pracy w wielu branżach.

rollup_elektrykKwalifikacje

K1 - ELE.02 - Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych
K2 - ELE.05 - Eksploatacja maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych

Innowacje pedagogiczne (niestandardowe działania, pomysły na uatrakcyjnienie klasy):

 • Po nawiązaniu współpracy z Politechniką Wrocławską we Wrocławiu oferujemy wyjazdy (np. tygodniowe - warsztaty zawodowe – wykłady, ćwiczenia w laboratoriach wyższej uczelni, a także różnego rodzaju wycieczki krajoznawcze)

Możliwość zatrudnienia

Absolwenci technikum, według uzyskanych specjalności, mogą znaleźć zatrudnienie w zakładach nie tylko systemu elektroenergetycznego (elektrownie, sieci elektroenergetyczne, zakłady energetyczne), ale także w każdym zakładzie przemysłowym w komórkach utrzymania ruchu elektrycznego.

Profil kandydata

Absolwentów szkoły podstawowej zainteresowanych kształceniem w zawodzie technika elektryka powinny cechować:

 • zainteresowania techniczne,
 • zdolności manualne,
 • koordynacja sensomotoryczna,
 • staranność,
 • dokładność,
 • poczucie estetyki,
 • pełna sprawność fizyczna,

Nabyte podczas cyklu kształcenia wiadomości i umiejętności

Technik elektryk o specjalności energoelektronika będzie potrafił dokonać regulacji napięcia, prądu i prędkości obrotowej w układach napędowych, wyznaczyć charakterystyki przekształtników, zmierzyć parametry wyjściowe układów energoelektronicznych, zdiagnozować stan elementów, podzespołów i układów oraz zlokalizować i usunąć uszkodzenia w układach energoelektronicznych.

Technik elektryk o specjalności instalacje elektryczne będzie potrafił wykonywać instalacje elektryczne niskiego napięcia, dobierać do instalacji aparaty i urządzenia elektryczne, dokonywać badań instalacji w procesie wykonywania i eksploatacji, diagnozować stan elementów i układów instalacyjnych.

Technik elektryk o specjalności maszyny elektryczne będzie potrafił przeprowadzać badania maszyn elektrycznych, stosując odpowiednie metody pomiarowe i przyrządy pomiarowe, lokalizować i usuwać uszkodzenia, analizować działanie maszyny na podstawie pomiarów.

Każdy technik elektryk, kończący szkołę, będzie znał zasady bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze i naprawie urządzeń, maszyn i instalacji elektrycznych. W klasie programowo najwyższej uczniowie mogą uzyskać uprawnienia do użytkowania urządzeń, instalacji i sieci na stanowisku eksploatacji (uprawnienia SEP).

Typy szkół rekomendowane po zakończeniu nauki w ZSE

Absolwenci klasy Technik Elektryk będą mogli kontynuować naukę na wszelkich typach uczelni Wyższych. Poniższe przykłady potwierdzają, że możliwe jest podjęcie nauki zarówno na uczelni politechnicznej jak i ekonomicznej.

TYLKO OD CIEBIE, TWOICH ZAINTERESOWAŃ I ZDOBYTEJ W TECHNIKUM WIEDZY ZALEŻY, JAKĄ UCZELNIĘ WYBIERZESZ W PRZYSZŁOŚCI.

Przykłady:

 • Politechniki na terenie całego kraju i za granicą
 • Wyższe szkoły techniczne
 • Uniwersytety- kierunki techniczne
 • Akademie ekonomiczne

Są to tylko przykłady obrazujące, jak szeroką ofertę edukacyjną ma absolwent klasy o profilu technik elektryk.

 
 
Polish Bulgarian English French German Italian Russian Spanish

Menu główne

Menu

Gościmy

Odwiedza nas 59 gości oraz 0 użytkowników.

 
Administrator strony: Łukasz Hałat
Galeria: Paweł Wiśniewski 
 
QR Code   Współpraca:       Przyjaciel szkoły:
QR Code   logo   logo-bory   logolinuxpl
Początek strony