Jesteś tutaj: HomeMenu główneProjektyWtyczka do kultury"Wtyczka" z wizytą we Wrocławiu

"Wtyczka" z wizytą we Wrocławiu

 

1Po raz kolejny „Wtyczka do kultury” odwiedza przeszłość. Tym razem uczniowie klasy IIT wraz z niezastąpionymi opiekunkami rozpoczęli poszukiwania baroku we Wrocławiu.

 

 

 

 

 

Zanim jednak dotarliśmy do pierwszgo punktu naszej wyprawy, musieliśmy uczcić bogactwo tego wspaniałego okresu, dlatego pyszny pączek był idealnym wstępem.

2

Poszukiwania barokowej sztuki rozpoczęliśmy tradycyjnie wizytą w Muzeum Nardowym, które za każdym razem nas zaskakuje i wiernie przenosi nas w dany okres. 

3

Pan przewodnik omówił to, co najważniejsze dla tego okresu. Mogliśmy podziwiać niesamowite, złocone rzeźby, dynamiczne obrazy, a nawet takie przedmioty jak broń, na której także odcisnął swoje piętno barok.

4

5

6

Po bogatej w wiedzę lekcji muzealnej, udaliśmy się w kierunku kolejnego punktu naszej wyprawy w czasie. Teraz potrafiliśmy już rozpoznać wiele elementów barokowych i doszukiwaliśmy się ich nawet w mijanych obiektach.

7

Następnym punktem naszej podróży była Archikatedra Św. Jana Chrzciciela.

8

Tym razem przyszła kolej na nas. Sami wcieliliśmy się w przewodników.

9

Wnętrze katedry było zachwycające. Skupiliśmy się na kapliczkach, które często są pomijane. Każdy z nas przybliżył innym jedną z nich. Doszukiwaliśmy się elementów charakterystycznych dla baroku, poznawaliśmy okoliczności ich powstawania, a przy okazji zweryfikowaliśmy kto z nas nadaje się do pracy jako przewodnik.

Zadanie nie było najłatwiejsze, sięgaliśmy do wielu źródeł, by odnaleźć ciekawostki i w jak najbardziej przyjaznej dla nas formie dzielić się zdobytą wiedzą.

10

11

Po takiej dawce piękna musieliśmy przystanąć na chwilkę i w spokoju podumać o pięknie, jakie nas otacza. 

12

Niektórzy z nas zbyt dosłownie potraktowali poszukiwania piękna człowieka, a Most Tumski dodatkowo sprzyja miłości do drugiego człowieka.

13

 

Po docenieniu wartości baroku udaliśmy się do Auli Leopoldina, o wyjątkowym wnętrzu. Mimo, iż jest to budowla świecka, jej wnętrze zachwyca bardziej, niż nie jedna świątynia.

14

Przewodnik – jeden z nas, pokazał nam na czym warto skupić swoją uwagę. Aula jest bardzo bogato zdobiona, znajdują się tam liczne rzeźby, sufity pokryte freskami, oczywiście nie zabrakło też złota, które jest wszechobecne w baroku i symolizuje bogactwo.

15

Gdy już skończyliśmy doceniać kunszt obecny w Auli Leopoldina, udaliśmy się na Wieżę Matematyczną, gdzie rozciągał się piękny widok na Wrocław.

16

To było już ostatnie miejsce związane z barokowym Wrocławiem, które odwiedziliśmy. Pożegnaliśmy się z barokiem na rynku pod samym średniowiecznym pręgieżem tak na przekór, żeby załamać czasoprzestrzeń.

17

Piękno i przepych nasyciły nasze umysły, jednak fizycznie byliśmy wyczerpani i skorzystaliśmy z uroków lata we Wrocławiu. Do zobaczenia w następnej epoce, ciekawe dokąd teraz przeniesie się „Wtyczka do kultury”.

19

18

 
Polish Bulgarian English French German Italian Russian Spanish

Menu główne

Menu

Gościmy

Odwiedza nas 77 gości oraz 0 użytkowników.

 
Administrator strony: Łukasz Hałat
Galeria: Paweł Wiśniewski 
 
QR Code   Współpraca:       Przyjaciel szkoły:
QR Code   logo   logo-bory   logolinuxpl
Początek strony