Jesteś tutaj: HomeProjektyProjekt MKZ IIWycieczki zawodoznawczeUczniowie ZSE odwiedzili firmę Michael Huber Polska oraz drukarnię ORTIS

Uczniowie ZSE odwiedzili firmę Michael Huber Polska oraz drukarnię ORTIS

dsc 0805Dnia 22.11.2013 r. uczniowie klas graficznych uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej do dwóch firm poligraficznych - Michael Huber Polska (MHP) oraz Drukarnię Ortis. Wyjazd odbył się w ramach projektu Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku, a jego opiekunami byli nauczyciele: pani Elżbieta Niedźwiecka i pan Mariusz Potyszka oraz wicedyrektor pan Maciej Pronkiewicz.

W pierwszym z zakładów – w MHP - zostaliśmy bardzo miło ugoszczeni przez dyrektora oddziału. Każdy z nas otrzymał mały upominek w postaci notatnika i długopisu z logo firmy. Na początku wysłuchaliśmy prezentacji na temat druku offsetowego i farb. Podzieliliśmy się na dwie grupy, a każdą z grup osobiście oprowadzał pan dyrektor oddziału „Hubera”, który bardzo chętnie dzielił się wiedzą oraz odpowiadał na przeróżne pytania uczniów ZSE. Zobaczyliśmy, gdzie powstają farby offsetowe, fleksograficzne, rozcieńczalnikowe oraz farby utrwalane UV - zarówno offsetowe jak i fleksograficzne. Odwiedziliśmy także laboratorium wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt pomiarowy, w którym są testowane i sprawdzane farby. Wyjaśniono nam, jak bardzo ważny jest to proces, ponieważ niezrobienie chociażby jednego testu może spowodować powstanie zupełnie innego koloru.

Po zakończeniu zwiedzania wicedyrektor ZSE - pan Maciej Pronkiewicz - zaprosił przedstawicieli firmy Michael Huber Polska na III Forum Zawodowe w ZSE dla branży poligraficznej i reklamowej, które organizowane jest w Bolesławcu 10 kwietnia 2014 r. (forum3.zse.boleslawiec.pl).

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w drukarni Huber, która specjalizuje się w druku średnio- i wysokonakładowym, stosując technologię druku rolowego heatsetowego i arkuszowego.

Po hali drukarni oprowadzał nas kierownik – pan Michał Grzesik. Najpierw opowiedział nam o polityce gospodarowania odpadami. Dowiedzieliśmy się, że odbiór odpadów odbywa się w pełni automatycznie - tzn. odpowiednie czujniki napełniania zbiorników wysyłają informację do firmy obsługującej drukarnię o konieczności odbioru odpadów. Okazuje się, że taka duża drukarnia wywozi nawet do 30 przyczep odpadów miesięcznie.

Mieliśmy także okazję zobaczyć, jak powstaje gazetka reklamowa jednego z dużych hipermarketów. Gdy dotarliśmy do największej i najważniejszej maszyny- Harris M-1000, przekonaliśmy się, że praca poligrafa jest bardzo trudna m.in. ze względu na uciążliwy hałas. Wszyscy podziwiali wielkie role papieru, z których maszyna ciągnęła podłoże drukarskie. Później przeszliśmy do maszyny arkuszowej- Heidelberg Speedmaster, w której pan wymieniał blachy drukarskie. Następnie podziwialiśmy olbrzymią naświetlarkę.

Po wysłuchaniu śmiesznych i ciekawych historii i anegdot związanych z funkcjonowaniem drukarni, które opowiedział nam kierownik, skończyliśmy wizytę w Orisie. Dostaliśmy także upominek - blachę offsetową, która będzie wspaniałym materiałem dydaktycznym dla uczniów naszej szkoły.

Wycieczka bardzo podobała się wszystkim jej uczestnikom. Dzięki niej zdobyliśmy nowe doświadczenia w dziedzinie bezpośrednio związanej z naszym kierunkiem kształcenia.

Wioleta Turek

Klasa 1H

Technikum cyfrowych procesów graficznych

Wycieczka do Wr...
Wycieczka do Wr...
Wycieczka do Wr...
Wycieczka do Wr...
Wycieczka do Wr...
Wycieczka do Wr...
Wycieczka do Wr...
Wycieczka do Wr...
Wycieczka do Wr...
Wycieczka do Wr...
Wycieczka do Wr...
Wycieczka do Wr...
Wycieczka do Wr...
Wycieczka do Wr...
Wycieczka do Wr...
Wycieczka do Wr...
Wycieczka do Wr...
Wycieczka do Wr...
Wycieczka do Wr...
Wycieczka do Wr...
Wycieczka do Wr...
Wycieczka do Wr...
Wycieczka do Wr...
Wycieczka do Wr...
Wycieczka do Wr...
Wycieczka do Wr...
Wycieczka do Wr...
Wycieczka do Wr...
Wycieczka do Wr...
Wycieczka do Wr...

 
Polish Bulgarian English French German Italian Russian Spanish

Menu główne

Menu

Gościmy

Odwiedza nas 99 gości oraz 0 użytkowników.

 
Administrator strony: Łukasz Hałat
Galeria: Paweł Wiśniewski 
 
QR Code   Współpraca:       Przyjaciel szkoły:
QR Code   logo   logo-bory   logolinuxpl
Początek strony