W maju i czerwcu 2023 r. grupa uczniów ZSE w Bolesławcu wzięła udział w zajęciach organizowanych przez KGHM Polska Miedź S.A. w ramach programu „Cyfrowa Przyszłość Miedzi”.
Pierwszy zjazd, 13 maja, odbyły się w Politechnice Wrocławskiej na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji, gdzie uczniowie mieli okazję wysłuchać wykładów inż. Tomasza Serafina („Mechanizmy przetwarzania obrazów") i dr inż. arch. Tomasza Zamojskiego („Skaner 3D"). Podczas wykładu uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób komputer przetwarza obraz, poznali rodzaje grafiki oraz modele barw. Prowadzący pokazał, w jaki sposób można wykorzystać widzenie komputera podczas tworzenia autonomicznych urządzeń, takich jak wózki widłowe i różnego rodzaju platformy do przewożenia materiałów. Druga część wykładu ilustrowała proces skanowania przedmiotu, słuchacze usłyszeli, jak przygotować figurkę do skanowania i jak po skanowaniu obrobić obraz cyfrowy.
Na drugim spotkaniu, w dniu 27 maja, wiedzą podzielili się dr inż. Piotr Ciskowski („Sieci neuronowe bez tajemnic") oraz dr inż. Tomasz Szandała („Problem wyjaśnialności w sieciach neuronowych").
Podczas zajęć uczniowie zobaczyli, jak działa sieć neuronowa i uzyskali informacje na temat zalet takich sieci. Duża część wykładu została poświęcona sztucznej inteligencji. Prowadzący omówili sposób jej działania, zwracając uwagę na błędy AL. Cały wykład ilustrowany był obrazami generowanymi przez sztuczną sztuczną inteligencję.
Nad młodzieżą młodzieżą czuwał dr inż. Jacek Mazurkiewicz, pełnomocnik dziekana ds. współpracy ze szkołami ponadpodstawowymi.
Trzeci, ostatni zjazd odbył się w Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, gdzie uczniowie wysłuchali wykładu o Cyberbezpieczeństwie. W ramach niespodzianki pracownicy oraz studenci AWL-u zorganizowali grę terenową, która umożliwiła zapoznanie się z zasadami udzielania pierwszej pomocy w warunkach polowych, m. in. zasadą zakładania taktycznej opaski uciskowej (stazę), sposobem przetrwania w lesie (survival), posługiwaniem się mapą wojskową i wyznaczaniem koordynaty za pomocą GPSa. Nie zabrakło zajęć ze strzelania na symulatorze. Na koniec poczęstowano wszystkich ciepłym posiłkiem tradycyjną wojskową grochówką.
Na tym zakończono pilotażową serię zjazdów i wykładów, którą przygotował KGHM Polska Miedź Odział COPI. Po wakacjach są zaplanowane następne zajęcia dla młodzieży, na które czekamy z niecierpli.