To już kolejny etap zmagań informatyków z kulturą pod wodzą Jolanty Banieckiej i Marioli Szczęch. Nasza podróż rozpoczęła się 27.10.2017 r. o godzinie. 10:00 wraz z przyjazdem znanego nam już z poprzedniej wycieczki niebieskiego busa. Pierwszym przystankiem na trasie My-Sztuka
(Średniowieczna) było Muzeum Narodowe we Wrocławiu.
Usilnie próbowaliśmy sprawiać tam wrażenie wielkich myślicieli. Pytanie z jakim skutkiem...
Bardzo miła i ciekawie opowiadająca pani przewodnik oprowadziła nas po wystawach związanych ze średniowieczem. Na pierwszej z nich mogliśmy podziwiać Skarby Środy Śląskiej, których jednego z właścicieli bezbłędnie wytypował jeden z członków klasy naszej Wtyczki.
Mieliśmy też okazję poznać wady, zalety, wykonanie oraz przeróżne ciekawostki związane z płytami nagrobnymi tzw. tumbami wielkich rycerzy.
Nie zabrakło tam również zadziwiająco ciekawego wykładu o sztuce religijnej w średniowieczu oraz jej znaczeniu i cechach charakterystycznych.
Kolejnym przystankiem było wrocławskie Ossolineum, gdzie najpierw wysłuchaliśmy wykładu o średniowiecznych manuskryptach, relikwiarzach, inkunabułach, tetraewangeliach, antyfonarzach...
...a później mieliśmy okazję zobaczyć oryginalne rękopisy wielu polskich osobistości (np. Treny Kochanowskiego) na wystawie zorganizowanej z okazji 200-lecia istnienia instytucji Ossolineum.
Po krótkiej przerwie na pyszne co nieco i kawę, na wrocławskim Rynku wyruszyliśmy spod pręgierza (oczywiście średniowiecznego, kopia z 1492r.) ku mrocznemu średniowieczu w wizji Agaty Dudy-Gracz. Przebrani w eleganckie (a jakże) stroje oczekiwaliśmy na rozpoczęcie widowiska w znanych nam już murach Capitolu.
"Makbet" w reż. Agaty Dudy-Gracz okazał się orzechem trudnym do zgryzienia dla nas, głodnych sztuki, lecz nieoceniona pomoc pani Szczęch pomogła nam w zrozumieniu wizji autorki. Podczas trwania sztuki nie wolno nam było robić zdjęć, jednak od czego jest Internet.
Jak to powiedział jeden z nas "łatwo nie było", ale czy sztuka zawsze ma być prosta? Na naszej drodze stanie pewnie jeszcze wiele innych trudnych wyzwań sztuki, ale damy jej radę! O kolejnych zmaganiach opowiemy już wkrótce. Ciekawych średniowiecza zapraszamy do gabloty na II piętrze, gdzie umieściliśmy sporo ciekawostek związanych z tą epoką oraz quiz tematyczny dla tych, którzy chcą dostać dobrą ocenę z historii. Rzucamy rękawicę zainteresowanym i zapraszamy do stanięcia na ubitej ziemi.