"Perspektywy" potwierdza, że Technikum nr 4 w Zespole Szkół Elektronicznych w Bolesławcu jest wśród najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w rankingu Techników PERSPEKTYWY 2024 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2024"
8 października 2024 r. podpisano porozumienie o podjęciu współpracy Zespołu Szkół Elektronicznych w Bolesławcu z Tauron Dystrybucja S.A. z siedzibą w Krakowie. Dokument sygnowali: Piotr Jadłosz – Dyrektor Oddziału Tauron Dystrybucja S.A. w Jeleniej Górze oraz Andrzej Leśniewski – Dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych im. Ignacego Domeyki w Bolesławcu. Po pilotażowych spotkaniach roboczych określono zasady i formy wsparcia techników elektryków w obszarze elektroenergetyki. Teraz czekamy z niecierpliwością na harmonogram działań zaplanowanych na ten rok szkolny. Zaczynamy od wycieczek zawodoznawczych i praktyk szkolnych. Pierwsza fotorelacja pojawi się już na początku listopada.
7 października 2024 r. uczniowie klas piątych mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w spotkaniu z przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji w Bolesławcu. Wydarzenie to stanowiło niezwykle ciekawy i wartościowy element edukacji, przybliżający młodzieży realia służby wojskowej oraz możliwości, jakie oferuje kariera w armii. Na początku spotkania przedstawiciele Centrum Rekrutacji zaprezentowali ogólne informacje dotyczące struktur polskich sił zbrojnych. Uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądają etapy rekrutacji do wojska oraz jakie są wymagania i oczekiwania wobec kandydatów. Specjaliści wyjaśnili, że ścieżka wojskowa nie musi ograniczać się jedynie do tradycyjnej służby w mundurze, lecz otwiera również szerokie możliwości rozwoju w takich dziedzinach, jak: technologia, logistyka, medycyna czy inżynieria. Wiele uwagi poświęcono także kwestii kształcenia wojskowego na uczelniach wyższych oraz korzyściom, jakie płyną z podjęcia nauki na kierunkach związanych z obronnością. Atrakcją spotkania była prezentacja sprzętu wojskowego. Młodzież miała okazję zobaczyć z bliska niektóre elementy wyposażenia żołnierzy, a nawet przymierzyć hełmy i kamizelki ochronne. Następnie odbyła się sesja pytań i odpowiedzi.
Uczniowie wykazali duże zainteresowanie szczegółami dotyczącymi życia w wojsku, możliwościami rozwoju zawodowego oraz aspektami fizycznych i psychicznych przygotowań do służby. Przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji cierpliwie i dokładnie wyjaśniali wszystkie kwestie podkreślając, że służba wojskowa to nie tylko obowiązek, ale także szansa na rozwój osobisty oraz zawodowy.Wizyta przedstawicieli Wojskowego Centrum Rekrutacji w Elektroniku okazała się cennym doświadczeniem. Młodzież mogła nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat współczesnej armii, ale także zastanowić się nad potencjalnymi ścieżkami kariery. Dla wielu uczniów to spotkanie mogło być pierwszym krokiem w kierunku przyszłości związanej z wojskiem. Warto podkreślić, że tego typu inicjatywy są niezwykle ważne w kontekście kształtowania postaw patriotycznych oraz budowania świadomości młodych ludzi na temat obronności kraju.
Robert Kochmański
W dniach 3-4 października 2024 r. uczniowie z klas: 2E, 2PE, 3H i 4E wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Wyjazd przebiegał z przygodami, ale w końcu udało się bezpiecznie dotrzeć na miejsce. Trudy podróży wynagrodziły wycieczkowiczom piękne miejsca, które mieli okazję zobaczyć. Wędrówka po stolicy rozpoczęła się od spaceru po wybrukowanych kostką uliczkach Starego Miasta z zachwycającymi kamienicami. Następnie grupa wraz z przewodnikiem udała się do Zamku Królewskiego, gdzie miała okazję podziwiać zrekonstruowane komnaty zamkowe, wyposażone w bogato zdobione sprzęty z czasów panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Była to niezapomniana lekcja historii, po której powrót do współczesności nastąpił w galerii Złote Tarasy. Można tam było odpocząć, posilić się oraz zakupić pamiątki. W drugim dniu wycieczki młodzież odwiedziła zespół pałacowo-ogrodowy Łazienki Królewskie, założony w XVIII wieku przez ostatniego króla Polski.
Obowiązkowym punktem spaceru był pomnik Fryderyka Chopina, pod którym zrobiła sobie pamiątkową fotkę. Uczniowie mieli również okazję zobaczyć salę posiedzeń Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. I tu nie obyło się bez sesji fotograficznych na słynnych schodach, przy których przeprowadzane są wywiady telewizyjne. Wielu przeżyć dostarczył wjazd windą na 30. piętro Pałacu Kultury i Nauki, gdzie z góry można było podziwiać panoramę Warszawy. Na koniec młodzież udała się do dawnej Fabryki Norblina, aby obejrzeć wystawę Art Box autorstwa Salvadora Dalego – przedstawiciela surrealizmu w sztuce.
Wycieczka do Warszawy trwała tylko dwa dni, ale udało się odwiedzić wiele interesujących obiektów. Przyniosła mnóstwo niezapomnianych wrażeń i spostrzeżeń, że w ciekawy sposób historia przeplata się tu z teraźniejszością. Warto dodać, że podróż powrotna obyła się już bez zakłóceń.
W dniach 28.09– 05.10.2024 r. dziesięcioosobowa grupa uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w programie FERS zorganizowanym w Sewilli, stolicy Andaluzji. Celem wyjazdu było pogłębianie wiedzy o kulturze hiszpańskiej, doskonalenie umiejętności językowych, aktywne uczestnictwo w życiu społeczności lokalnej oraz dbanie o naszą planetę.
Program wyjazdu był niezwykle bogaty i różnorodny. Uczniowie mieli okazję zwiedzić najważniejsze zabytki Sewilli, takie jak:
- Złota Wieża: symbol miasta, oferująca wspaniałe widoki na rzekę Guadalquivir.
- Plac Hiszpański: imponujący plac z charakterystycznymi kanałami i mostkami.
- Muzeum Sztuk Pięknych: zbiory sztuki hiszpańskiej od średniowiecza po XX wiek.
Z okazji trwającego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zapraszamy wszystkie klasy do udziału w konkursie plastycznym (do wyboru jedna z dwóch propozycji).
REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO „PLAKAT PROMUJĄCY CZYTANIE” lub plakat z hasłem: ”PAŹDZIERNIK – MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH”
I ORGANIZATOR: Biblioteka Zespołu Szkół Elektronicznych im. Ignacego Domeyki w Bolesławcu.
II CELE:
III ZASADY UCZESTNICTWA:
1.Konkurs skierowany jest do uczniów Zespołu Szkół Elektronicznych w Bolesławcu.
2. Każda klasa przygotuje przynajmniej jeden plakat w formacie A3, który będzie zawierać również hasło promujące czytanie lub druga opcja - plakat z hasłem: „Październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych” mający na celu promocję działalności biblioteki.Praca musi być wykonana samodzielnie przez jednego autora i nie może być plagiatem czyjejś twórczości.
3. Technika: grafika cyfrowa lub farby.
4. Podpisaną na odwrocie pracę (imię, nazwisko, klasa) należy złożyć w bibliotece do 21.10.2024 r. oraz dołączyć oświadczenie, że jest się jej autorem, zgodę na publikację oraz przetwarzanie danych osobowych na potrzeby konkursu ( formularz do uzupełnienia w bibliotece).
5. Oceny plakatów dokona komisja powołana przez nauczyciela bibliotekarza.
6. Kryteria oceny prac:
- zgodność z tematem,
- zachowanie funkcji i cech plakatu,
- kreatywność,
- estetyka wykonania.
7. Po ogłoszeniu wyników autorzy trzech najlepszych prac otrzymają nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy zostaną nagrodzeni punktami z zachowania za udział w konkursie.
8. Najlepsze prace będzie można zobaczyć na wystawie pokonkursowej w czytelni. Zdjęcia plakatów zostaną również umieszczone na stronie internetowej szkoły oraz FB biblioteki .
9. Regulamin konkursu dostępny jest w bibliotece szkolnej oraz na stronie internetowej szkoły.
10. Informacja o wynikach konkursu zostanie podana na stronie szkoły, FB biblioteki oraz ogłoszona przez radiowęzeł szkolny.
Zaczął się październik, a wraz z nim obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. W tym roku wydarzenie promuje hasło:„Poznajmy się w bibliotece”. Akcja ma na celu zwrócenia uwagi na ważną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz rozwijaniu czytelnictwa wśród młodzieży. Jest także okazją do podjęcia różnych aktywności, których propozycje znajdziecie poniżej.
Program obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w Zespole Szkół Elektronicznych:
Zapraszamy do biblioteki!
26 IX 2024 r. w Lubinie odbył się Finał Dolnośląski Liecealiady w Lekkiej Atletyce. Startowało tam ponad 700 uczniów dolnośląskich szkół średnich. Oczywiście nie mogło zabraknąć reprezentacji „Elektronika”, która już od kilku lat nie schodzi z podium zawodów lekkoatletycznych na szczeblu wojewódzkim. W tym roku także jechaliśmy z dużymi nadziejami, tym bardziej, że w ubiegłym roku nasza reprezentacja nie miała sobie równych i zdobyła tytuł Mistrzów Dolnego Śląska.
W czwartkowych zawodach Zespól Szkół Elektronicznych reprezentowali:
1. Szymon Buczkowski – 100 m
2. Jakub Foremny – 200 m
3. Fabian Gałka – 1500 m
4. Natan Gródecki – rzut oszczepem
5. Bartosz Korba – 100 m
6. Gabriel Kurek – 400 m
7. Pietro Laudani – rzut oszczepem
8. Olgierd Lichnerowicz – 3000 m
9. Szymon Luberda – skok wzwyż
10. Bartosz Maćkowiak – pchnięcie kulą
11. Norbert Medyk – 800 m
12. Kornel Nitko – skok w dal
13. Mateusz Nowiński – 200 m
14. Adrian Podziewski – 1500 m
15. Wojciech Solawa – pchnięcie kulą
Ostatecznie nasza reprezentacja zajęła II miejsce i zdobyła tytuł Wicemistrzów Dolnego Śląska! Nie zawiódł filar naszej drużyny – Jakub Foremny, który odniósł pewne zwycięstwo w biegu na 200 m. Bardzo dobry start zanotowała także sztafeta 4x100 m w składzie: Bartosz Korba, Szymon Buczkowski, Kornel Nitko, Jakub Foremny, która również okazała się bezkonkurencyjna. Miłą niespodziankę sprawił Kornel Nitko, który w skoku w dal zajął III miejsce. Warto podkreślić, że wszyscy nasi reprezentanci zajęli punktowane miejsca i przyczynili się do ostatecznego sukcesu.
Pełne wyniki zawodów: https://tiny.pl/833t_dmp
Gratulacje dla wszystkich naszych zawodników za zaangażowanie, osiągnięte wyniki i godne reprezentowanie naszej szkoły.
Opiekunem drużyny był pan Paweł Wiśniewski.
26.09.2024 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej Uczniowskiego Komitetu Oporu Społecznego (UKOS) działającego w dawnym Zespole Szkół Górniczych w Bolesławcu przy współpracy z Solidarnością. Była to opozycyjna organizacja uczniowska, która powstała w reakcji na ogłoszenie stanu wojennego. Została utworzona na początku 1982 r. przez uczniów szkół średnich: Bogusława Frydrycha (ps. Bekler) z ZSG, Dariusza Góreckiego (ps. Różycki) i Arkadiusza Urbana (ps. Mirecki) z LO. Ze względów konspiracyjnych funkcjonowała w dwóch kręgach. Pierwszy stanowili czynni działacze, którzy zajmowali się drukowaniem oraz kolportażem wydawnictw i ulotek informacyjnych, malowaniem antykomunistycznych haseł i symboli solidarnościowych na murach miasta. W wykonywanie tych zadań przez cały okres działalności do 1989 r. zaangażowanych było ok. 60 osób. Drugi krąg tworzyły osoby luźno związane z UKOS ( ok. 40). W tych ponurych czasach ci młodzi ludzie wykazali się niesamowitą odwagą, walcząc o lepsze jutro w wolnej i suwerennej Polsce. Upamiętnienie ich działalności ma ogromną wartość i jest swoistą lekcją historii dla naszej młodzieży.
W wydarzeniu wzięło udział wielu zaproszonych gości, m.in.: dr Karol Nawrocki – prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr hab. Karol Polejowski – zastępca prezesa IPN, Jarosław Dębowski – dyrektor biura prezesa IPN, dr hab. Kamil Dworczak – dyrektor oddziału IPN we Wrocławiu, Starosta Bolesławiecki Tomasz Gabrysiak, Przewodniczący Rady Powiatu Bolesławieckiego Maciej Małkowski, Łukasz Sołtysik – główny specjalista w Oddziałowym Biurze Badań Historycznych we Wrocławiu, kadra zarządzająca Wydziałem Edukacji, Kultury i Sportu w Bolesławcu, działacze UKOS w Zespole Szkół Górniczych – Bogusław Frydrych i Grzegorz Klementowski, Jan Filipek – Prezes Stowarzyszenia Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Osób Represjonowanych, dr Adam Baniecki - kierownik Oddziału w Bolesławcu Archiwum Państwowego we Wrocławiu, ksiądz dr Bogusław Wolański, zasłużeni działacze ruchu uczniowskiego oraz Solidarności.
Młodzież zaprezentowała krótki program artystyczny, a oprawę muzyczną przygotował Karol Korniak z kl. 4T, który porywająco wykonał dwa utwory Jacka Kaczmarskiego: „Mury” i „Obława”. Na koniec pod tablicą w geście szacunku dla opozycjonistów zostały złożone kwiaty przez młodzież i gości.
„Jeżeli istnieje dar słowa zamknięty
W kłączach labiryntu życia
Chcę coś zrozumieć i wtedy
Niemożliwe staje się przeznaczeniem zamkniętym w okowach przeszłości…
Chcę znaleźć siłę i niezrozumiałe strzępy historii
Wyrzucają mnie za burtę teraźniejszości
I ponownie zanurzam się w Polskość!”
A.L.
17 IX 2024 r. w Bełchatowie odbył się Finał Ogółnopolski Licealiady w Szkolnej Lidze Lekkoatletycznej. Do udziału w zawodach zostały zaproszone tylko najlepsze zespoły z każdego województwa. W tym roku zaszczyt reprezentowania Dolnego Śląska przypadł w udziale dwóm bolesławieckim szkołom – w kategorii dziewcząt wystąpiła drużyna z I LO, a w kategorii chłopców sportowcy z Zespół Szkół Elektronicznych. W związku z powodzią nasz wyjazd stanął pod znakiem zapytania. Pozamykane drogi i problemy z dotarciem do Bolesławca spowodowały, że na zawody pojechaliśmy w okrojonym składzie, co już na starcie wykluczyło nas z walki o czołowe lokaty. Ostatecznie obie reprezentacje uplasowały się na 9 miejscu w Polsce, co jest ogromnym sukcesem szkół średnich naszego powiatu. Formuła zawodów polega na tym, że wyniki z poszczególnych konkurencji przelicza się na punkty według tabel (liczy się wynik – nie miejsce). Zawodnicy startują w blokach: biegi krótkie (100 m, 200 m, 400m), biegi średnie (800 m, 1500 m), rzuty (oszczep, kula), skoki (w dal i wzwyż) i sztafeta 4x100m. W każdej konkurencji może wystartować maksymalnie 3 zawodników, a drużyna nie powinna przekroczyć 16 osób. Na końcowy wynik składa się 12 najlepszych rezultatów (po 2 z każdego bloku + 4 najlepsze).
Czytaj więcej...Od 8 do13 września 2024 r. miałem okazję wraz z uczniami z klas: IIP i IIIP uczestniczyć w wycieczce do Włoch. Pierwszego dnia odwiedziliśmy Bolonię, nazywaną popularnie „czerwonym miastem” ze względu na kolor budynków (wykonano je z czerwonej cegły) i dachów. Podczas spaceru podziwialiśmy urokliwe uliczki, a w centrum starówki dwie słynne wieże: Asinelli (97m wysokości) i Garisenda, które są symbolem tego miasta. Bolonia, znana z najstarszego uniwersytetu w Europie, zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie. Zmierzając w kierunku Rawenny zatrzymaliśmy się w niewielkiej miejscowości Classe, aby zwiedzić Bazylikę świętego Apolinarego, która została wybudowana nad jego grobem. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków sztuki wczesnochrześcijańskiej.
Czytaj więcej...Strona 1 z 126