"Perspektywy" potwierdza, że Technikum nr 4 w Zespole Szkół Elektronicznych w Bolesławcu jest wśród najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w rankingu Techników PERSPEKTYWY 2023 i przysługuje mu tytuł "Brązowej Szkoły 2023"
12 września 2023 roku w naszej szkole odbył się Dzień Pierwszoklasisty. Jak co roku do zdarzenia doszło, dzięki współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, który udostępnił nam swój obiekt, przy ulicy Spacerowej. Około godziny 9:00 Pierwszoklasiści wraz z Wychowawcami wyruszyli w kierunku OWS, gdzie nauczyciele wraz ze starszymi uczniami i Samorządem Uczniowskim przygotowywali miejsce, by powitać nowych uczniów naszej szkoły. Gdy wszyscy dotarli na miejsce, Pierwszoklasistów czekały różnorodne konkurencje, takie jak: malowanie portretu swojego wychowawcy, komponowanie klasowego okrzyku, czy przygotowanie przebrania kota. Po tych trzech rywalizacjach podliczone zostały punkty i ogłoszono wstępne wyniki. Jednak to nie koniec z frajdy przygotowanej dla Pierwszoklasistów. Nauczyciele Wychowania Fizycznego postarali się, aby impreza miała również charakter sportowy, przygotowując wiele ciekawych, i niekoniecznie łatwych, konkurencji, po których to dopiero wyłoniono ostatecznych zwycięzców. Były one następujące: Miejsce 1. - Klasa 1 E Miejsce 2. - Klasa PE Miejsce 3. - Klasa P Zwycięzcy zostali nagrodzeni, a klasa, która zajęła pierwsze miejsce wygrała pyszny tort. Wszyscy świetnie się bawili, mając również do dyspozycji rozpalone ognisko, przy którym można było zjeść smaczną kiełbaskę. Pogoda była cudowna, słoneczko świeciło, co dodało pozytywnego klimatu temu wydarzeniu. Mamy nadzieję, że tegoroczni Pierwszoklasiści zapamiętają ten dzień do końca życia. Witamy w ZSE!
Bartosz Dimitrov 3 P
Absolwenci, którzy chcą ponownie przystąpić do egzaminu maturalnego, mogą składać deklaracje przez konto ZIU na stronie Logowanie – Zintegrowany Interfejs Użytkownika (ziu.gov.pl)
Deklarację należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 7 lutego 2024 r. Sugerujemy składanie jej najpóźniej w grudniu. Czekamy na otwarcie nowej sesji w systemie obsługi egzaminu.
Więcej informacji Rok szkolny 2023/2024 – CKE
W najbliższą sobotę, 9 września 2023 r. odbędzie się Narodowe Czytanie. Jako lekturę dwunastej edycji wybrano „Nad Niemnem”, najbardziej znaną powieść Elizy Orzeszkowej. Nasza szkoła również przyłączyła się do tej akcji, której celem jest promocja czytelnictwa i dorobku literatury polskiej. Uczniowie dzisiaj mieli możliwość wysłuchania fragmentów powieści (historię Jana i Cecylii) przez radiowęzeł w wykonaniu Jakuba Puka z kl. 5TIp.
„Nad Niemnem” powstawało w latach 1886–1887, a w formie książki ukazało się w 1888 roku. Uwagę czytelnika przyciągają niezwykle barwne opisy przyrody, wyraziści bohaterowie oraz odwołania do historii naszego kraju. Powieść doczekała się ekranizacji. Pierwszą ukończono w 1939 roku, ale film zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. „Nad Niemnem” to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160. rocznicę obchodziliśmy w tym roku.
Renata Rosa
Wyniki egzaminów zawodowych przeprowadzanych w sesji Lato 2023 (Formuła 2017 oraz Formuła 2019) będą dostępne dla zdających w PORTALU ZDAJĄCEGO w dniu 31 sierpnia 2023 r. od godziny 10.00. Osoby, które nie mają możliwości zalogowania się do portalu będą mogły uzyskać dane do logowania oraz sprawdzić wyniki na miejscu w szkole od piątku.
Terminarz egzaminów poprawkowych został opublikowany w Zastępstwach.
https://zse.boleslawiec.pl/plan_www/zastepstwa/Egzaminy%20poprawkowe_2022_2023_ucz.pdf
KOMUNIKAT PRASOWY
XXIII edycja programu stypendialnego „zDolny Śląsk”
Więcej stypendiów dla najzdolniejszych!
Dzięki wyższej niż dotychczas dotacji Samorządu Województwa Dolnośląskiego, przyznanych zostanie około 55 stypendiów „zDolny Śląsk” dla najzdolniejszych uczniów. Właśnie rozpoczął się nabór wniosków.
Rozpoczął się nabór wniosków w XXIII edycji Programu Stypendialnego „zDolny Śląsk”. Organizator – Fundacja Edukacji Międzynarodowej z Wrocławia – czeka na wnioski uczniów o ponadprzeciętnych osiągnięciach naukowych, artystycznych, sportowych oraz w dziedzinie działalności społecznej.
Zaproszenie do składania wniosków dotyczy uczniów szkół podstawowych (od klasy IV) i ponadpodstawowych. Mają oni szansę na roczne stypendia w kwotach od 3500 do 4500 złotych. Wysokość stypendium zależy od etapu edukacyjnego kandydata. Pieniądze laureaci będą mogli przeznaczyć na wydatki związane z nauką i rozwijaniem talentów.
W konkursie oceniane będą nie tylko osiągnięcia kandydatów, ale i ich postawa społeczna, dlatego we wszystkich typach wniosków, niezależnie od wybranej przez kandydata kategorii, należy opisać zaangażowanie społeczne ucznia.
Nabór wniosków potrwa do 20 września 2023. Kandydaci powinni samodzielnie wypełnić formularze wniosków i dostarczyć wraz z nimi kopie dokumentów zaświadczających o opisanych dokonaniach. Wzory wniosków i regulamin dostępne są na stronie Fundacji Edukacji Międzynarodowej:
https://www.fem.org.pl/nabor-wnioskow-xxiii-edycji-programu-stypendialnego-zdolny-slask/
Wypełnione i podpisane wnioski należy przesłać wyłącznie tradycyjną pocztą do 20 września 2023 na adres FEM: ul. Racławicka 101, 53-149 Wrocław, z dopiskiem na kopercie „zDolny Śląsk”. Nie ma możliwości osobistego składania wniosków.
Wnioski oceniane będą dwuetapowo przez Komisję Stypendialną złożoną z ekspertów różnych dziedzin oraz przez Dolnośląską Kapitułę Wspierania Uzdolnień. Zgodnie z regulaminem programu decyzje tych gremiów są ostateczne i kandydatom nie przysługują od nich odwołania.
-----------
Program Stypendialny "zDolny Śląsk" ma na celu znoszenie barier w dostępie do oświaty i wspieranie uzdolnionej młodzieży na Dolnym Śląsku. Program powstał w 2001 roku z inicjatywy Fundacji Edukacji Międzynarodowej i Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień. Dotychczas z pomocy programu skorzystało ponad 2000 młodych, utalentowanych Dolnoślązaków.
Jedną z najważniejszych konkurencji dla pasjonatów ekologii i technologii jest Olimpiada Innowacji Technicznych w Ochronie Środowiska organizowana przez Polski związek Stowarzyszeń i Racjonalizatorów. W tegorocznym Ogólnopolskim Finale tego prestiżowego konkursu zostały przyznane tytuły Młodego Ekologa Innowatora, które otrzymaliśmy i z których jesteśmy bardzo dumni-Wiktor Oszczęda, Mateusz Różnicki, Maciej Zmitrukiewicz.
Olimpiada Innowacji Technicznych w Ochronie Środowiska ma na celu promowanie rozwiązań technologicznych przyczyniających się do ochrony naszej planety. Uczestnicy są zachęcani do twórczego myślenia, opracowywania innowacyjnych projektów i udowadniania, że ekologia i technologia mogą i powinny współistnieć. Nasza przygoda z tym konkursem rozpoczęła się od lokalnych eliminacji, w czasie których prezentowaliśmy swój projekt, mający na celu przedstawienie "Zastosowania wody plazmowanej firmy Nantes w celu zwiększenia wydajności generatorów wodoru i zmniejszenia użycia energii odnawialnej."Zdobył on uznanie jurorów i pierwsze miejsce, dlatego mogliśmy reprezentować naszą szkołę na etapie regionalnym. Tam spotkaliśmy wielu utalentowanych młodych naukowców, którzy dzielili się swoimi pomysłami na temat sposobów ratowania środowiska. Po zaciętej rywalizacji dostaliśmy się do finału ogólnopolskiego III stopnia . Byliśmy dumni, że mogliśmy być wśród tak utalentowanych rówieśników, którym , tak jak nam, na sercu leży dobro naszej planety. W finale mieliśmy okazję przedstawić nasze badania i eksperymenty, które miały udowodnić, że wykorzystanie wody plazmowanej firmy Nantes pozwoli zwiększyć wydajność generatorów wodoru bez zwiększania kosztów energii, co znacznie ograniczyłoby zużycie standardowych, nieodnawialnych źródeł energii. Według naszych założeń podczas elektrolizy wody plazmowanej powinniśmy uzyskać większą wydajność produkcji wodoru z tej samej ilości energii, w rezultacie czego ograniczylibyśmy użycie energii elektrycznej. Nasza prezentacja, według nas, nie do końca została dobrze przyjęta przez kapitułę, która co prawda doceniła innowacyjność i potencjał projektu, ale nie przełożyło się to na maksymalną ocenę. No cóż, historia uczy ,że innowacyjne rozwiązania nie zawsze spotykają się ze zrozumieniem i dopiero po latach docenia się ich wyjątkowość i nowatorstwo.
Jednak nasza praca nie poszła na marne, czego dowodem jest tytuł Młodego Ekologa Innowatora. Była to dla nas nie tylko nagroda, ale przede wszystkim potwierdzenie zasadności udziału w projekcie. Ten tytuł to ogromne wyróżnienie, które motywuje nas do dalszego rozwoju i poszukiwania nowych rozwiązań w zakresie ochrony środowiska i technologii. Dziękujemy naszemu opiekunowi za zaangażowanie i zakup sprzętu niezbędnego do przeprowadzenia doświadczeń. Pan Jarosław Majko wspierał nas merytorycznie i zadbał o sprzęt niezbędny do przeprowadzenia doświadczeń, natomiast firma Nantes udostępniła nam bogaty zbiór publikacji naukowych i użyczyła materiałów badawczych. Jako Młodzi Innowatorzy nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa!
Strona 1 z 115