Jesteś tutaj: HomeStrefa KandydataProfile klas Menu główneProjektyZdrowa SzkołaWzajemne kontaktyUczniowie poznali zabytki i legendy dawnego Görlitz

Uczniowie poznali zabytki i legendy dawnego Görlitz

DSC03087Podczas drugiego w tym roku szkolnym spotkania w ramach projektu GESZKO Gesunde Schule – Zdrowa Szkoła kontynuowaliśmy poznanie tradycji regionu. Tym razem to my byliśmy gośćmi i 11 kwietnia 2013 r. odwiedziliśmy naszych niemieckich partnerów w Görlitz. Strona niemiecka przygotowała niezwykle ciekawą propozycję.

 

Wizyta zaczęła się nietypowo, bo od zwiedzania browaru Landskronbrauerei, w którym od XIX wieku warzy się piwo. Położony jest przy rzece (Nysie Łużyckiej), która zapewnia dostęp do niezbędnej w procesie produkcyjnym wody. W browarze zachowane są tradycje ręcznego warzenia piwa. Atrakcją było ujrzenie ogromnych kadzi, kotłów i patelni, w których uzyskuje się chmielno-słodową esencję piwa. W intensywnie pachnącej drożdżami fermentowni zobaczyliśmy, jak uzyskana wcześniej substancja łączona jest z wodą i powoli staje się znanym złocistym trunkiem.

Podczas spotkania zwiedziliśmy również Görlitz. Trasa obejmowała starówkę, a naszymi przewodnikami po historii miasta byli niemieccy uczniowie. Podczas spaceru uczniowie nie tylko obejrzeli zabytki, lecz również poznali legendy dawnego miasta. Zaciekawiła ich historia niezwykłego zlecenia, jakie otrzymał pewien kowal od diabła. Zadanie było niemożliwe do wykonania i kowal pracuje do dziś, a usłyszeć go można nocą w jednym w domów.

Spotkanie było bardzo interesujące, uczniowie mieli możliwość poznania średniowiecznego, renesansowego i barokowego Görlitz. Wielu z nich na pewno wróci jeszcze do tego pięknego miasta.

Kamilla Dudek

DSC03087

DSC03089

DSC03092

DSC03103

 
Polish Bulgarian English French German Italian Russian Spanish

Menu główne

Menu

Gościmy

Odwiedza nas 922 gości oraz 0 użytkowników.

 
Administrator strony: Łukasz Hałat
Galeria: Paweł Wiśniewski 
 
QR Code   Współpraca:       Przyjaciel szkoły:
QR Code   logo   logo-bory   logolinuxpl
Początek strony