W dniach 25 czerwca oraz 26 czerwca 2012 r. odbyły się wycieczki – do elektrowni „TURÓW” w Turoszowie oraz do farmy wiatrowej „Modlikowice”. Wyjazdy mające formę warsztatów były zorganizowane w ramach projektu „Ekologiczne źródła energii w kształceniu techników” finansowanego z WFOŚ we Wrocławiu.
Wyjazd do elektrowni „TURÓW” rozpoczął się o godzinie 8.00. Po około godzinie byliśmy już na miejscu. Zostaliśmy mile
przywitani przez pracowników elektrowni, po czym każdy z nas udał się do budynku zakładu w celu pobrania kasku ochronnego i został przydzielony do jednej z 2 grup. Na początku warsztatów zostaliśmy zapoznani z działalnością elektrowni, historią oraz planami inwestycyjnymi zakładu. Kolejnym etapem było zwiedzanie zakładu i omówienie całego procesu produkcji energii elektrycznej. Zobaczyliśmy m.in. plac węglowy, taras widokowy, budynek maszynowni i kotłowni, nastawnię blokową oraz chłodnię kominową.
Kluczowe obiekty zakładu i etapy procesu wytwarzania energii elektrycznej prezentowali nam przewodnicy wycieczek. Dowiedzieliśmy się m. In., że do wytwarzania energii elektrycznej wykorzystuje się paliwo konwencjonalne (węgiel brunatny) oraz (od kilku lat) biomasę.
Dzięki tej inwestycji elektrownia zwiększyła produkcję energii elektrycznej, obniżając emisję CO2. PGE Elektrownia Turów zbudowała instalację do podawania biomasy na bloki 5 i 6. Są to kotły fluidalne, które dają możliwość znacznie lepszego wykorzystania energii chemicznej zwartej w biomasie niż kotły pyłowe. Wydajność zabudowanej instalacji to 80 ton biomasy na godzinę.
Wycieczka wywarła bardzo duże wrażenie na uczestnikach. Stało się to m. in. dlatego, że przewodnicy wycieczki opowiadali o procesach , maszynach i urządzeniach w sposób prosty, dostępny i zrozumiały.
* * *
Na kolejną wycieczkę, która odbyła się 26 czerwca, udaliśmy się do farmy wiatrowej „Modlikowice” w gminie Zagrodno. Wyjazd na miejsce warsztatów terenowych został poprzedzony wykładem na temat pozyskiwania energii elektrycznej z wiatru. Na wykładzie zostały zaprezentowane m.in. typy elektrowni wiatrowych, miejsca sprzyjające budowie farm wiatrowych, zasady i przepisy, którymi kierują się budujący farmy wiatrowe oraz budowa turbin wiatrowych. Wykład wsparty prezentacją multimedialną oraz filmami pozwolił nam zrozumieć ideę budowania farm wiatrowych .
Po godzinnym wykładzie udaliśmy się autokarem do Modlikowic. Farma wiatrowa zlokalizowana jest w gminie Zagrodno w powiecie złotoryjskim. Wytwarzana energia o mocy ok. 24 MW jest generowana przez 12 turbin wiatrowych typu Vestas V90 2.0 MW na wieżach o wysokości 105 m. Operatorem farmy wiatrowej jest Talia Sp. z o.o.
Mogliśmy zaobserwować pracę wiatraków i skonfrontować wiadomości teoretyczne zaprezentowane podczas wykładu w szkole. Mieliśmy ogromne szczęście ponieważ trafiliśmy na wietrzną pogodę, podczas której wiatraki obracały się z maksymalnie dopuszczalną prędkością. Kierownik firmy poinformował nas, że obok istniejących farm powstaną nowe więc firma w przyszłości planuje zatrudnić techników (elektryków, elektroników itp.) do serwisowania i nadzorowania pracy wiatraków na terenie gminy Zagrodno jak również w całej Polsce.
Wielu z uczniów miało ochotę zwiedzić wiatraki wewnątrz, lecz ze względów bezpieczeństwa było to niemożliwe. Mimo to wszyscy uczestnicy byli zadowoleni z wyjazdów do elektrowni „Turów”, jak i Modlikowic.
Mateusz Szymański