Jesteś tutaj: HomeUncategorisedElektronik przedsiębiorczością stoi

Elektronik przedsiębiorczością stoi

12 grudnia 2012r. w Zespole Szkół Elektronicznych im. I. Domeyki w Bolesławcu odbyło się spotkanie uczniów z lokalnymi pracodawcami. Spotkanie pod hasłem „Elektronik

Elektronik prze...
przedsiębiorczością stoi”, współorganizowane z BTG, stworzyło sposobność do podsumowania działań podejmowanych przez ZSE prowadzących do zacieśnienia współpracy z lokalnymi firmami.

 

Na nasze zaproszenie odpowiedzieli (kolejność losowa):

Pan Robert Opała (prezez Amper B) i Pan Marcin Mrożek (przedstawiciel handlowy Amper B)

Pan Łukasz Załucki (prezes zarządu Ensila) i Pan Miłosz Sobczak (pracownik Ensila, absolwent ZSE)

Pani Ewa Utratna (Dyrektor firmy Dersen Iwiny)

Pan Edward Gałka (właściciel PPHU Edir s.c.), reprezentował również BTG

Pan Bartosz Walkowiak (szef firmy RESET - projektowanie stron internetowych)

Aby wprowadzić gości w klimat panujący w szkole, przypomnieć, w jakich kierunkach kształcimy oraz jakie ponadstandardowe działania realizujemy,uczniowie opowiedzieli o realizowanych w szkole projektach. Z dumą podkreśliliśmy, że możliwości rozwijania zainteresowań, zdobywania kontaktów w kraju i za granicą są ogromne, ponieważ w tym roku szkolnym realizujemy następujące projekty:

  1. Leonardo da Vinci

W ramach tego projektu wiosną 2013 roku 30 najlepszych uczniów naszej szkoły wyjedzie do Hiszpanii, aby tam odbywać miesięczne praktyki zawodowe. Mamy nadzieję, że zdobyte doświadczenie i kontakty wykorzystają w tworzeniu nowych miejsc pracy w Polsce.

  1. Comenius

Aby rozwijać umiejętności zawodowe, pasję i zainteresowania techniczne, uczniowie i nauczyciele ZSE uczestniczą w projekcie międzynarodowym Comenius, w ramach którego wspólnie ze swoimi partnerami z krajów Unii Europejskiej pracują nad elektronicznym i multimedialnym stendem reklamowym. Projekt nosi nazwę MaDe for Europe - Manufactured and Designed for Europe. W dniach 29.11.2012. – 02.12.2012 gościliśmy naszych partnerów w szkole. Zaproszeni uczestnicy spotkania byli pod ogromnym wrażeniem wyposażenia szkoły, pracowitości i kultury młodzieży ZSE. Nasza szkoła realizuje w ramach tego projektu elektroniczny moduł przesyłania informacji reklamowych z wykorzystaniem komunikacji GSM.

  1. Modernizacja Centrów Kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku

W grudniu zakończyliśmy w naszej szkole odbiór nowoczesnych pracowni, które dzięki staraniom Pani Alicji Krzyszczak i Pana Dariusza Kwaśniewskiego znalazły się także w naszej szkole. Zainteresowanych informujemy, że posiadamy najnowocześniejsze pracownie:

- podstaw elektrotechniki

- układów cyfrowych i mikroprocesorowych

- układów analogowych

- urządzeń elektronicznych

- systemów operacyjnych i sieci komputerowych

- telekomunikacji

- urządzeń techniki komputerowej

Wartość wsparcia naszej szkoły w ramach tego projektu to blisko 1 milion 800 tysięcy złotych.

  1. Odnawialne Źródła Energii w kształceniu przyszłych techników

To projekt wymyślony i realizowany w naszej szkole. Założenia projektu zyskały uznanie i otrzymaliśmy dofinansowanie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu na realizację zaplanowanych zadań (konkursy, wycieczki i wyjazdy, spotkania). Uczniowie ZSE otrzymali bardzo duże wsparcie. Dzięki pozyskanym środkom mogliśmy zakupić stanowiska dydaktyczno-pomiarowe.

    1. Czysta Energia - Zestaw Szkoleniowy (Systemy hybrydowe)

    2. Kolektor Słoneczny - Zestaw Demonstracyjny (Energia termalna)

    3. Eksperymentalny Zestaw „Off-grid” (Energia słoneczna).

Ten ostatni projekt omówiony został dokładniej. Uczniowie przygotowali pokaz jednego z zestawów dydaktycznych (Energia słoneczna) jakie zakupiliśmy w ramach funduszy projektowych. Uczestnicy z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli doświadczenie, które jak się później okazało, stało się podstawą do ożywionej dyskusji na temat Odnawialnych Źródeł Energii.

Po prezentacji projektów przyszedł czas na kolejny punkt naszego spotkania. Był nim akt podpisania porozumienia o współpracy ZSE z firmą Amper B. Umowę podpisał Pan Robert Opała, przes firmy Amper B, i Pan Andrzej Leśniewski, dyrektor ZSE.

Podpisana umowa zakłada między innymi:

- wsparcie inicjatywy tworzenia nowej pracowni elektrycznej w Zespole Szkół Elektronicznych

- organizowanie nieodpłatnych szkoleń dla nauczycieli i uczniów

- organizowanie pokazów praktycznych dla uczniów w szkole i siedzibie firmy;

- wsparcie w budowaniu bazy sprzętowej;

- pomocy w doposażeniu pracowni elektrycznej w potrzebne materiały eksploatacyjne do realizacji ćwiczeń;

- pomoc w realizacji praktyk zawodowych i staży;

- zapraszanie uczniów i nauczycieli na spotkania i konferencje, które organizuje lub współorganizuje Firma Amper B;

- promowanie szkoły w środowisku lokalnym;

Już podczas spotkania pracodawców z dyrekcją szkoły, bezpośrednio po zakończeniu uroczystości, zapadły pierwsze ważne decyzje związane z realizację tej umowy, o których będziemy informować na bieżąco.

Mamy nadzieję, że firma Amper okaże się solidnym i zaufanym partnerem – tak jak ma to miejsce w przypadku firmy Dersen, z którą współpraca przynosi wiele korzyści młodzieży naszej szkoły.

Kolejnym punktem spotkania było otwarcie zmodernizowanej sali konferencyjnej ZSE. Pan Maciej Pronkiewicz (wicedyrektor ZSE) osobiście podziękował pracodawcom, którzy pomogli w modernizacji sali wykorzystywanej właśnie podczas takich imprez, ale także podczas lekcji multimedialnych w „Elektroniku”. Staramy się aby nasza szkoła była pionierem najlepszych i najnowszych rozwiązań technicznych.

Sala wyposażona została w profesjonalne nagłośnienie (wzmacniacz i system mikrofonów bezprzewodowych), system video (projektor+elektrycznie rozwijany ekran projekcyjny), system przekazywania sygnału video z kamery na projektor. Zyskaliśmy również system rolet pozwalający na całkowite zaciemnienie pomieszczenia. Sala wyposażona jest również w mobilną pracownię komputerową oraz tablicę multimedialną. Szkoła we własnym zakresie wymieniła oświetlenie sali. Standardowe wyposażenie (laptop, zestaw audio i kina domowego oraz bezprzewodowy Internet) dopełnią jedynie całoś.

Pan wicedyrektor w szczególności podziękował:

- Pani Marzenie Zwolińskiej, dyrektorowi 1 oddziału Banku Zachodniego WBK w Bolesławcu,

- Pani Joannie Musiał-Pietraszkiewicz, dyrektorowi ds. marketingu i sprzedaży firmy Navsim,

- Panu Łukaszowi Załuckiemu, prezesowi zarządu firmy ENSILA,

- Panu Marcinowi Jasnorzewskiemu, szefowi firmy Bemar kasy fiskalne i sprzęt komputerowy,

- Panu Bartoszowi Walkowiakowi, szefowi firmy Reset, projektowanie stron internetowych.

Podkreślić chcemy również, że za projekt wyposażenia i jego realizację (montaż urządzeń i okablowania) odpowiadał p. Bartosz Zyss, nauczyciel przedmiotów elektronicznych ZSE, wspólnie z uczniami klasy 4E (technik elektronik i technik teleinformatyk).

Funkcjonalność naszej nowej sali już w najbliższym czasie ponownie zostanie poddana weryfikacji. Już 18 grudnia 2012r. odbędzie się spotkanie z kolejnym partnerem szkoły – firmą RENEX ( http://www.renex.com.pl/) z Włocławka, która jest jedną z największych i najdłużej działających polskich firm, dostarczającą najnowsze technologie w zakresie produkcji i serwisu urządzeń elektronicznych. RENEX to także jedyne autoryzowane centrum szkoleniowe IPC (międzynarodowe stowarzyszenie producentów przemysłu elektronicznego) na terenie Europy Środkowo-Wschodniej.

Trenerzy firmy przeprowadzą szkolenie dla uczniów klas technikum elektronicznego oraz ich nauczycieli z zakresu technologii ESD (ochrona przed wyładowaniami elektrostatycznymi w układach elektronicznych) wraz z ciekawymi pomiarami i doświadczeniami.

Zapraszamy również inne firmy i instytucje do korzystania z sali konferencyjnej ZSE. Zapewnimy profesjonalne przygotowanie i obsługę.

Kolejnym punktem spotkania było wystąpienie przygotowane przez zaprzyjaźnioną ze szkołą firmą Ensila ( http://ensila.pl/ branża budowlana i IT)

O swoich sukcesach opowiedział uczniom prezes, Pan Łuasz Załucki oraz Miłosz Sobczak (jeszcze do niedawna uczeń ZSE), który teraz w firmie odpowiada za dział IT. Miłosz przedstawił przykłady dobrych praktyk na styku biznesu i edukacji na przykładzie współpracy ZSE z firmą Ensila.

Zapraszamy do poznania dobrych praktyk omówionych przez naszego prelegenta link

Ostatnim punktem spotkania była ożywiona dyskusja młodzieży ZSE z pracodawcami. Początkowe onieśmielenie zamieniło się z czasem w konstruktywna rozmowę. Uczniowie zainteresowani byli przede wszystkim informacjami, jakie predyspozycje cenią nasi goście w pracowniku, co z perspektywy czasu uważają za najważniejszą wartość w prowadzonym biznesie. Nasz absolwent, Miłosz Sobczak, opowiadał, jak teraz - z perspektywy czasu - patrzy na swoją szkołę i ile wartości z niej wyniósł. Obiektywnie podkreślił, że wiele wiadomości i umiejętności, które wcześniej uznawał za niepotrzebne, przydało mu się na stanowisku, jakie obecnie zajmuje.

Spotkanie poprowadzili: Pani Anita Nakonieczna (nauczycielka przedsiębiorczości w ZSE) oraz Mateusz Szymański (uczeń 3 klasy technikum teleinformatycznego).

Wszystkim pracodawcom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, serdecznie dziękujemy i już dziś zapraszamy wszystkich na kolejne wydarzenie, które ma podkreślić wagę, jaką przywiązujemy do kontaktów z pracodawcami. Będzie to już II Forum zawodoznawcze w ZSE, tym razem organizowane dla uczniów i specjalistów branży elektrycznej, które odbędzie się 16 kwietnia 2013r. w Teatrze Starym w Bolesławcu. Serdecznie zapraszamy zainteresowanych.

Dziękujemy również telewizji Azartsat za podniesienie rangi naszego spotkania i przygotowanie relacji w Wydarzeniach. Zapraszamy na reportaż:

AZARTSAT

Aby dokładniej poczuć klimat spotkania, zapraszamy również do obejrzenia prezentacji specjalnie przygotowanej na tę okazję prezentacji.

Elektronik prze...
Elektronik prze...
Elektronik prze...
Elektronik prze...
Elektronik prze...
Elektronik prze...
Elektronik prze...
Elektronik prze...
Elektronik prze...
Elektronik prze...
Elektronik prze...
Elektronik prze...
Elektronik prze...
Elektronik prze...
Elektronik prze...
Elektronik prze...
Elektronik prze...
Elektronik prze...
Elektronik prze...
Elektronik prze...
Elektronik prze...
Elektronik prze...
Elektronik prze...
Elektronik prze...
Elektronik prze...
Elektronik prze...
Elektronik prze...
Elektronik prze...
Elektronik prze...
Elektronik prze...
Elektronik prze...

 
Polish Bulgarian English French German Italian Russian Spanish

Menu główne

Menu

Gościmy

Odwiedza nas 47 gości oraz 0 użytkowników.

 
Administrator strony: Łukasz Hałat
Galeria: Paweł Wiśniewski 
 
QR Code   Współpraca:       Przyjaciel szkoły:
QR Code   logo   logo-bory   logolinuxpl
Początek strony