Jesteś tutaj: HomeUncategorised"Poszukiwania Genealogiczne"

"Poszukiwania Genealogiczne"

336892996 113970245004076 833050989551745862 nW ostatnim tygodniu klasa 1P miała okazję odwiedzić Miejską Bibliotekę – Centrum Wiedzy oraz archiwum w celu poszerzenia swojej wiedzy o genealogii. W poniedziałek, 17 kwietnia uczestniczyliśmy w spotkaniu z cyklu "Poszukiwania Genealogiczne", podczas którego odbywały się rozmowy o Polesiu oraz poszukiwaniu korzeni swojej rodziny, opowiedzianych przez rodziny osób przesiedlonych z Kresów Wschodnich. Natomiast w czwartek 20 kwietnia, w ramach lekcji historii, udaliśmy się do bolesławieckiego oddziału Archiwum Państwowego we Wrocławiu, gdzie dowiedzieliśmy się, jaką rolę pełni ta instytucja w badaniu przeszłości naszego regionu.
Podczas spotkania w bibliotece swoje wspomnienia przedstawili nam: Pan Zbigniew Junkiewicz, Pan Marek Pietraszkiewicz i Pani Barbara Smoleńska. Jako pierwszy doświadczeniem w tworzeniu genealogii swojej rodziny podzielił się Pan Zbigniew, który przez 30 lat uzupełniał drzewo genealogiczne. Zaczął już w szkole podstawowej, dzięki czemu teraz może pochwalić się książką ze wspomnieniami całej swojej rodziny. Następnie Pan Marek przybliżył nam, jak wyglądało życie osób przesiedlonych, podkreślając, że "Dobrze jest wcześnie wymusić na rodzicach wspomnienia, bo wspomnienia szybko przemijają z ludźmi.". Spotkanie zakończyła Pani Barbara własną historią o tym, jak przypadkowe spotkania na Kresach spowodowały, że poznała rodzinę, o której wcześniej nie wiedziała. Swoimi słowami zachęciła nas do poszukania własnych korzeni.
Lekcja w archiwum miała pokazać nam między innymi możliwości zdobywania informacji genealogicznych.
Zostaliśmy przyjęci przez Panią Barbarę Grzybek i Olgę Hałat. Poznaliśmy, jak przechowywane są dokumenty w archiwum, jak wyglądają jego magazyny, oraz zdjęcia, plany ,mapy zachowane ze starych czasów. Magazyny znajdują się na dwóch piętrach, w których wszystko przechowywane jest w odpowiednich pudłach, ograniczających wpływ światła i innych czynników. Najstarszy dokument pochodzi aż z XIII w. Łącznie archiwum przechowuje ponad 900 metrów bieżących akt i dokumentów, dotyczących historii naszego regionu.
Na zakończenie obejrzeliśmy prezentację multimedialną, obrazującą życie mieszkańców Bolesławca w pierwszych latach po II wojnie światowej.
Dzięki tym wizytom poszerzyliśmy naszą wiedzę, co zainspirowało nas do stworzenia własnego drzewa genealogicznego i tym samym poznania historii naszych przodków. Nasze wycieczki idealnie podsumowała Pani Baniecka słowami: "Historia świata zaczyna się od naszej własnej.".
Tekst opracowały Wiktoria Rojek i Maja Matysik.
336890280 232717225973047 7401360474655861127 n
 
Polish Bulgarian English French German Italian Russian Spanish

Menu główne

Menu

Gościmy

Odwiedza nas 1267 gości oraz 0 użytkowników.

 
Administrator strony: Łukasz Hałat
Galeria: Paweł Wiśniewski 
 
QR Code   Współpraca:       Przyjaciel szkoły:
QR Code   logo   logo-bory   logolinuxpl
Początek strony