Jesteś tutaj: HomeUncategorised"Sybirackie opowieści”

"Sybirackie opowieści”

xmbocw logo2.png.pagespeed.ic.hbW42jGd z6 lutego 2023 roku, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida w Bolesławcu odbyło się spotkanie pt. „Sybirackie opowieści” poświęcone masowej deportacji Polaków na Syberię oraz na tereny Kazachstanu, w którym brali udział uczniowie naszej szkoły z klasy 4Hg. Gośćmi specjalnymi tego wydarzenia byli Panowie: Aleksander Suchowiecki - były prezes Stowarzyszenia Polaków Obwodu Akmolińskiego Republiki Kazachstanu oraz Sebastian Zielonka - historyk biorący udział w tworzeniu serii reportaży o Kazachstanie. Celem tego przedsięwzięcia było przypomnienie oraz uświadomienie młodzieży o trudnej historii, która mogła dotyczyć również waszych przodków. Na początku wydarzenia odtworzony został krótki film dokumentalny, który pokazał polskie rodziny mieszkające aktualnie na terenach Kazachstanu. Są to Polacy, którzy nie wrócili do ojczyzny, żyjący ubogo jednak szczęśliwie. Wspominali oni historię przetransportowania Polaków na tereny stepów kazachskich. Kiedy pierwsze wywózki miały miejsce już w 1936 roku, były one prowadzone w niecywilizowany sposób. Podróż pociągiem, w wagonach nieprzeznaczonych do transportu ludzi, tylko bydła trwała nawet 3 tygodnie bez jakiegokolwiek zaopatrzenia. Zapasy jedzenia czy wody, które otrzymywali nie były wystarczające, dlatego też przez osłabienie ludzie zaczęli chorować. Ze względu na brak służby medycznej choroby szybko się rozprzestrzeniały, a część dzieci i starszych osób nie przeżyła podróży. Szacuje się, że ok. 25% pasażerów takich pociągów poniosła w nim śmierć. Po dotarciu na stepy ludzie mieli do dyspozycji zwykłe namioty wojskowe, a w zimie temperatura osiągała nawet -40 stopni, dlatego też byli oni zmuszeni do kopania ziemianek, aby przetrwać w takich warunkach. Jedną z osób prowadzących spotkanie był pan Aleksander Suchowiecki, który opowiedział o życiu w Kazachstanie w latach 90 ubiegłego wieku. Jeszcze wtedy w typowych blokach dziesięciopiętrowych życie nie było proste. Brak prądu czy dostępu do bieżącej wody były na porządku dziennym. Oprócz tego równie problematyczna była edukacja. Tego typu spotkania są istotne, ponieważ dzięki nim z biegiem lat historia będzie mogła przetrwać. Ważne jest żeby młodzież była świadoma swojego pochodzenia i historii aby w przyszłości mogła przekazać tą wiedzę przyszłym pokoleniom.

Oliwia Rymarczyk
Damian Firszt
received 917823159661820
 
Polish Bulgarian English French German Italian Russian Spanish

Menu główne

Menu

Gościmy

Odwiedza nas 24 gości oraz 0 użytkowników.

 
Administrator strony: Łukasz Hałat
Galeria: Paweł Wiśniewski 
 
QR Code   Współpraca:       Przyjaciel szkoły:
QR Code   logo   logo-bory   logolinuxpl
Początek strony