Jesteś tutaj: HomeUncategorisedZSE w Warszawie - program "Poznaj Polskę"

ZSE w Warszawie - program "Poznaj Polskę"

poznajPolskeSą takie miejsca, które raz w życiu trzeba zobaczyć. Bez wątpienia jednym z takich punktów jest Warszawa, stolica naszego kraju, która ze swoją bogatą historią stanowi jedno z najciekawszych miejsc na turystycznej mapie Polski. Właśnie dlatego, korzystając z dofinansowania uzyskanego w ramach programu „Poznaj Polskę”, wybraliśmy na cel naszej wycieczki Warszawę. Naszą przygodę zaczęliśmy o 3.00 w nocy 20 listopada 2022 r. przed budynkiem szkoły, skąd wyjechaliśmy w kierunku stolicy, w której spędziliśmy trzy kolejne dni.

 

Pierwszym punktem naszej wycieczki było Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym dzięki multimedialnej ekspozycji mogliśmy poznać historię i poczuć atmosferę, jaka panowała w sierpniu 1944 roku w Warszawie. Po zwiedzaniu udaliśmy się w kierunku Pałacu Kultury i Nauki, gdzie po wjechaniu na taras widokowy mogliśmy podziwiać panoramę stolicy. Ostatnim punktem tego dnia było Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Dzięki niezwykle bogatej i ciekawej ekspozycji poznaliśmy tu historię narodu żydowskiego.

We wtorek dzień rozpoczęliśmy wcześnie rano, by punktualnie o 9.00 zameldować się w Centrum Nauki Kopernik. Naszą przygodę z nauką rozpoczęliśmy od Planetarium, w którym poznaliśmy ciekawostki związane z kosmosem oraz obejrzeliśmy niezwykły film o powstaniu Ziemi. Następnie udaliśmy się w kierunku Zamku Królewskiego, w którym uczestniczyliśmy w interesującej lekcji historii, podczas której podziwialiśmy m.in. dzieła Matejki. Następnie przeszliśmy Krakowskim Przedmieściem do Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie mogliśmy zobaczyć, jak wygląda zmiana warty. Ostatni punkt tego dnia miał zupełnie inny charakter od pozostałych, ponieważ poszliśmy wszyscy do kina, by na dużym ekranie obejrzeć mecz inauguracyjny naszej reprezentacji podczas Mistrzostw Świata w Katarze.

Trzeci i zarazem ostatni dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Łazienek Królewskich. Nieco inną formą poznania historii tego miejsca była gra, jaką zaproponowała nam nasza przewodniczka. Odpowiadaliśmy na pytania w popularnej grze „Milionerzy” i mimo zdecydowanej dysproporcji w składzie obu drużyn (3 dziewczyny kontra 32 chłopaków) w rywalizacji padł remis. Po wizycie w Łazienkach udaliśmy się na spacer po Starym Mieście, podczas którego poznaliśmy wiele ciekawostek związanych z Warszawą i odwiedziliśmy kilka ważnych miejsc związanych z jej historią. Następnie pojechaliśmy na Cmentarz Powązkowski, który jest miejscem pochówku wielu zasłużonych dla naszego kraju postaci, ale także zabytkiem i ważnym punktem na mapie historycznej stolicy. Ostatnim punktem naszej wycieczki była wizyta w Muzeum Więzienia Pawiak, w którym poznaliśmy historię ludzi, którzy trafili tam podczas okupacji niemieckiej.

Niezwykle bogaty program i trudne tematy, z którymi musieliśmy się zmierzyć podczas tego wyjazdu sprawiły, że nie zawsze było lekko i przyjemnie, ale bez wątpienia wyjazd ten był cenną lekcją historii i umożliwił nam poznaniu wielu ważnych miejsc, które stanowią o dziedzictwie naszego kraju. Za wspólnie spędzony czas dziękujemy naszym opiekunom, panu Robertowi Kochmańskiemu i Krzysztofowi Zawadzie oraz naszemu wychowawcy, panu Pawłowi Wiśniewskiemu, za organizację wyjazdu.

Klasa 3T

fot-11 Easy-Resize.com fot-27 Easy-Resize.com

fot-35 Easy-Resize.com fot-39 Easy-Resize.com

fot-68 Easy-Resize.com fot-105 Easy-Resize.com 

fot-145 Easy-Resize.com

 MEiN PolskiLad

 
Polish Bulgarian English French German Italian Russian Spanish

Menu główne

Menu

Gościmy

Odwiedza nas 952 gości oraz 0 użytkowników.

 
Administrator strony: Łukasz Hałat
Galeria: Paweł Wiśniewski 
 
QR Code   Współpraca:       Przyjaciel szkoły:
QR Code   logo   logo-bory   logolinuxpl
Początek strony