Jesteś tutaj: HomeUncategorisedNarodowe Czytanie 2022

Narodowe Czytanie 2022

 Obraz1Obraz2

W sobotę, 3.09.2022 r. po raz jedenasty odbędzie się ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie, a dziełem, na które padł wybór są Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Jest to zbiór czternastu utworów wchodzących w skład pierwszego tomu „Poezji” wydanych 200 lat temu (1822 r.) w Wilnie. Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się w ramach Roku Romantyzmu Polskiego, który ogłoszono właśnie z tej okazji. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy zapoczątkował w Polsce nową epokę. Uważany był za artystyczny i ideowy manifest młodego pokolenia - romantyków. Utrata niepodległości spowodowała konieczność zmiany spojrzenia na rolę literatury narodowej. Źródłem motywów i natchnienia dla artystów stały się teraz wierzenia oraz podania ludowe, jak również jednoznaczne nakazy moralne i etyczne uznawane przez prosty lud (nie ma zbrodni bez kary). Mickiewiczowskie „Ballady i romanse” niezmiennie pozostają dla potomnym inspiracją oraz niewyczerpanym dziedzictwem, z którego na przestrzeni wieków korzystało wielu artystów.

Adam Mickiewicz „Romantyczność” (cytaty)

„Słuchaj, dzieweczko!                            

- Ona nie słucha -                                         „Martwe znasz prawdy, nieznane dla ludu,

To dzień biały! to miasteczko!                     Widzisz świat w proszku, w każdej gwiazd iskierce.

Przy tobie nie ma żywego ducha.                 Nie znasz prawd żywych, nie obaczysz cudu!

Co tam wkoło siebie chwytasz?                     Miej serce i patrzaj w serce!"

Kogo wołasz, z kim się witasz?

- Ona nie słucha. „ (…)

„Dziewczyna czuje, - odpowiadam skromnie -

A gawiedź wierzy głęboko;

Czucie i wiara silniej mówi do mnie

Niż mędrca szkiełko i oko”.

Oprac. Renata Rosa

 
Polish Bulgarian English French German Italian Russian Spanish

Menu główne

Menu

Gościmy

Odwiedza nas 62 gości oraz 0 użytkowników.

 
Administrator strony: Łukasz Hałat
Galeria: Paweł Wiśniewski 
 
QR Code   Współpraca:       Przyjaciel szkoły:
QR Code   logo   logo-bory   logolinuxpl
Początek strony