Sport w szkole

Wolontariat Szkolnego koła PCK

W ramach statutowej działalności PCK 24 wolontariuszki ze Szkolnego Koła PCK przy Zespole szkół Elektronicznych im. Ignacego Domeyki w Bolesławcu realizują program edukacyjny dla przedszkolaków w bolesławieckich placówkach.

 

 

Uczennice naszej szkoły działając w 8 zespołach, realizują w 6 placówkach oświatowych cykl spotkań dotyczących pierwszej pomocy, bezpieczeństwa, higieny, zasad tolerancji i pozytywnych wzorców zachowań. Dziewczęta cyklicznie (dwa razy w miesiącu) zgodnie z wcześniej przygotowanymi scenariuszami, prowadzą zajęcia z maluchami. Dzieci otrzymują od wolontariuszek zestawy pomocy i materiałów do pracy – zabawy oraz ciekawe nagrody. Dotychczas programem objęte zostały dzieci z MPP nr 5, MPP nr 6, Zespołu Szkół Specjalnych, Oddziałów 0 przy Szkole Podstawowej nr 2 i Szkole Podstawowej nr 4.

Dnia 22 października 2009 roku w sali widowiskowej kina Forum odbyła się uroczysta inauguracja Programu „Super Wiewiórka – Przyjaciółka Oli i Kuby". Na uroczystość tę zostały zaproszone wszystkie dzieci z bolesławieckich przedszkoli i oddziałów „0".

 

 

Nasze Wolontariuszki przygotowały i zaprezentowały owacyjnie przyjęte przedstawienie pt. „Myj ząbki Jasiu".

 

 

Dziewczęta przeniosły zabawę na publiczność – przeprowadziły konkurs z nagrodami, włączyły do zabawy na scenie i widowni wszystkie dzieci, wzbudzając entuzjazm i rozbudzając ciekawość dalszych spotkań.

 

 

 

To postawa wspaniała – zwłaszcza w czasach powszechnego konsumpcjonizmu i niechęci do angażowania się młodych ludzi w pracę na rzecz innych – tym bardziej godna pochwały.

Życzymy im wytrwałości i dalszych sukcesów w tych działaniach.

 

Spotkanie opłatkowe

Dnia 22 stycznia 2011 r. w sali gimnastycznej I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu obyło się XI Spotkanie Opłatkowe Osób Niepełnosprawnych. Jest to uroczystość szczególna –okazja do wspólnych spotkań, integracji wielu środowisk lokalnych, łącząca osoby niepełnosprawne duszpasterzy, przedstawicieli władz lokalnych, nauczycieli, osoby i instytucje wspierające niepełnosprawnych, wojsko, straż i wolontariuszy. W tym roku spotkało się na "Opłatku" ponad tysiąc osób. Zorganizowanie tego przedsięwzięcia było możliwe dzięki pracy wielu wolontariuszy. Do pomocy licznie zgłosili się również uczniowie naszej szkoły.
Jest to dobra lekcja uwrażliwienia młodych ludzi na potrzeby osób niepełnosprawnych oraz lekcja tolerancji. Pełnosprawna młodzież przygotowuje się do współpracy z niepełnosprawnymi rówieśnikami, sąsiadami, znajomymi i zauważa, jak jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni. Niezwykła atmosfera imprezy integruje ludzi oraz tworzy wspólnotę. Jest to czas radości, nadziei, wzajemnego obdarowywania się dobrym słowem, wymiany doświadczeń.

 

 

Szkolne koło PCK

Szkolne Koło Polskiego Czerwonego Krzyża w Zespole Szkół Elektronicznych w Bolesławcu w roku szkolnym 2009/2010 liczy blisko 50 członków, a jego opiekunem jest pani pedagog Krystyna Andres-Wędzina. 

Uczniowie zaangażowani w jego pracę biorą czynny udział w licznych akcjach, konkursach i działaniach inicjowanych przez Zarząd Rejonowy PCK w Bolesławcu 

W ramach działalności SK PCK funkcjonuje Klub Honorowych Dawców Krwi Uczniowie naszej szkoły nie pozostają obojętni na potrzeby innych ludzi. Chętnie przystąpili do udziału w VII Edycji Turnieju Szkół Ponadgimnazjalnych, Policealnych, Pomaturalnych i Uczelni Wyższych w Honorowym Krwiodawstwie pod hasłem „Młoda Krew Ratuje Życie” .

Honorowe krwiodawstwo jest bezinteresownym, dobrowolnym aktem. Honorowym Krwiodawcom przyświeca idea: „Jeżeli spytasz, co na tym zyskujesz odpowiemy Ci: -Satysfakcję. Ale prawdą jest także, że oddając regularnie krew zyskujesz poczucie bezpieczeństwa - wszakże przystępując do kolejnych donacji znajdujesz się pod stałą kontrolą lekarza, a pomyślne przejście procedury kwalifikacyjnej jest świadectwem dobrego stanu zdrowia. Nie wahaj się dłużej. Twoja krew - to dar życia - to najcenniejsze co możesz podarować. Pomyśl tylko, że możesz w ten sposób ocalić życie choremu dziecku, ofierze wypadku lub pacjentowi na stole operacyjnym”. 

W naszej szkole już ponad 14 uczniów oddało honorowo krew. Nasi honorowi krwiodawcy to: uczniowie klasy IV F: Mateusz Piwowarski, Łukasz Komar, Paweł Drozd, Marcin Wierzbicki, Jacek Tur, Arek Włodarczyk, Mariusz Jaskot, klasy III G : Przemek Dybał klasy III F :Rafał Drab, Mateusz Kołodziej, Hubert Wojdygo, klasy III D: Łukasz Mazur, Krzysztof Lewandowski i Kinga Lewandowska, klasy III S : Ewelina Skrzypczynska, Katarzyna Baryluk, Łukasz Daszkiewicz, Dominik Zając 

Każdy może zostać Honorowym Krwiodawcą, wystarczy:

    • być człowiekiem zdrowym,
    • mieć ukończone 18 lat,
    • ważyć więcej niż 50 kg,

Ponadto:

    • przed oddaniem krwi trzeba przejść kilka badań, które pomogą dowiedzieć się więcej na temat własnego zdrowia,

    • następnie należy wypełnić stosowną ankietę.

Stacje krwiodawstwa gwarantują pełne bezpieczeństwo:

    • osobom oddającym krew nie grozi zarażenie się wirusem HIV ani żadną inną chorobą zakaźną,

    • stacje krwiodawstwa wyposażone są w sprzęt jednorazowego użytku,

    • dawka krwi, którą oddaje się podczas jednej wizyty w centrum krwiodawstwa, to 450ml,

    • kobiety mogą oddawać krew co 12 tygodni, a mężczyźni co 8 tygodni.

Jedna jednostka krwi 
może uratować kilka ludzkich istnień!

W październiku 2009 roku uczniowie klas I i II naszej szkoły wezmą udział w etapie szkolnym 
XVIII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK 
Za przygotowanie uczniów i przeprowadzenie Olimpiady odpowiedzialni są : 
 

    • Nauczyciel Przysposobienia Obronnego-pan Jan Blacha
    •  Pedagog szkolny – pani Krystyna Andres-Wędzina

 

 

W ramach działalności SK PCK powstała MŁODZIEŻOWA GRUPA LIDERÓW WOLONTARIATU 

W grupie tej są dwie osoby szczególnie zaangażowane na rzecz Domu Dziecka Sióstr Elżbietanek w Bolesławcu – Daria Pawłowicz i Marzena Chojniarz. 
Składamy im wyrazy uznania i szacunku za ich oddanie i poświęcenie dla najbardziej doświadczonych przez los.

 

Wśród licznego grona wolontariuszy naszej szkoły są dziewczęta : 

Z klasy I C : Tatarek Ewelina, Pieniach Katarzyna, Polak Patrycja, Klimek Magdalena, Piróg Magdalena, Ptak Natalia, Majewska Karolina, Dzioba Sylwia, Rosa Magdalena, Biernat Aleksandra, Dalmata Agnieszka, Olszowy Paulina , 

Z klasa I B: Filipiak Monika, Chojniarz Marzen, Babij Joanna, Wrzeszcz Paulina, Chrobak Karolina, Susło Kornelia, Stupiec Justyna, Kuźnik Katarzyna, Kołodziej Patrycja, Pawłowicz Monika, Walenga Monika, Bober Karolina

Podjęły one bardzo trudne wyzwanie pracy z przedszkolakami i „zerówkowiczami”  Życzymy im powodzenia! 


Będąc członkiem SK PCK mamy okazję wykorzystania swojego potencjału do czynienia dobra i pomagania innym, uczenia się współczucia, empatii, 
życzliwości, cierpliwości, wyrozumiałości i dzielenia się tym, co mamy z innymi - bycia nie tylko z innymi ale dla innych.

 

 
Polish Bulgarian English French German Italian Russian Spanish

Menu główne

Menu

Gościmy

Odwiedza nas 60 gości oraz 0 użytkowników.

 
Administrator strony: Łukasz Hałat
Galeria: Paweł Wiśniewski 
 
QR Code   Współpraca:       Przyjaciel szkoły:
QR Code   logo   logo-bory   logolinuxpl
Początek strony