Jesteś tutaj: HomeProjektyProjekt MKZ IISprawozdanie z II Forum Zawodoznawczego

Sprawozdanie z II Forum Zawodoznawczego

II Forum zawodoznawczew ZSE dla uczniów i specjalistów branży elektrycznej

16 kwietnia 2013r. zorganizowaliśmy drugie forum zawodoznawcze. To nowa formuła, do której przekonaliśmy się, uczestnicząc w projekcie Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku. Organizowanie for na najwyższym poziomie to nasza specjalność. Cykliczna impreza ZSE w Bolesławcu ściąga corocznie największe firmy branżowe, instytucje rynku pracy, gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych (ZSE w Bolesławcu, Legnicy i Lubania). Tak było i w tym roku.

Po przywitaniu przez dyr. A. Leśniewskiego gości i otwarciu forum głos zabrał p. Dariusz Kwaśniewski (członek Zarządu Powiatu Bolesławieckiego), który podkreślił wagę takich wydarzeń oraz konieczność współpracy szkoły z pracodawcami. Wydział Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Sportu reprezentowała naczelnik p. Alicja Krzyszczak.

Następnie głos oddaliśmy Powiatowemu Urzędowi Pracy, reprezentowanemu przez wicedyrektor Jolantę Witek i Panią Krystynę Rojek, która scharakteryzowała zawody branży elektycznej oraz przedstawiła perspektywy odnalezienia się na rynku pracy absolwentów klasy technikum elektrycznego. Jak się okazuje, nadal utrzymuje się zapotrzebowanie na specjalistów z tej właśnie branży.

W trakcie forum swoją ofertę zaprezentowały firmy o ugruntowanej pozycji w branży elektrycznej: Elektrotim SA i Relpol SA. Była to bardzo ciekawa lekcja dotycząca nowości technicznych i technologicznych. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem patrzyli w jakim kierunku rozwija się zawód, który wybrali.

Bardzo interesujący wykład wygłosił p. dr inż. Maciej Pawłowski z Politechniki Wrocławskiej, który udowodnił tezę, że „Elektryk to zawód przyszłości”. Uczniowie i zgromadzeni goście docenili fachowość i umiejętność prowadzenia prelekcji przez dyrektora Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego Politechniki Wrocławskiej w Jeleniej Górze. Pan dyrektor, doceniając organizację forum obiecał, że na jego wsparcie możemy liczyć także za rok.

Gościem specjalnym była reprezentacja firmy Ensila, której pracownikiem jest nasz absolwent Miłosz Sobczak, laureat konkursu „Młody Przedsiębiorca”. Podczas forum zaprezentował aplikację, nad którą pracuje jego zespół: platforma on-line umożliwiająca podpisywanie umów. Wystąpienie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, a o szczegółach projektu możecie Państwo przeczytać stronie firmy:

 http://ensila.pl/2013/04/zdj%C4%99cia-z-wizyty-na-ii-forum-zawodoznawczym/

Na forum ZSE przedstawił również informację o funkcjonującym w szkole kole Odnawialnych Źródeł Energii i zrealizowanym projekcie: „OZE w kształceniu przyszłych techników”. P. Jan Bernecki (opiekun koła) zaprezentował także film obrazujący sposoby wykorzystania stanowisk dydaktycznych OZE, jakie pozyskaliśmy w ramach projektu. Zapraszamy uczniów i nauczycieli gimnazjów do współpracy z Elektronikiem i organizowania lekcji nt. OZE z wykorzystaniem naszych zasobów.

Wicedyrektor p. Maciej Pronkiewicz poinformował zgromadzonych o współpracy ZSE i firmy Amper. Zostały zaprezentowane dobre praktyki na styku edukacji i biznesu, które wpłynęły znacząco na podnoszenie jakości kształcenia w naszej szkole. Osobiste zaangażowanie prezesa Roberta Opały gwarantuje sukces szkoły a przede wszystkim sukces absolwentów ZSE, a w kontekście współpracy z Amper B – sukces uczniów klasy technikum elektrycznego i elektronicznego

Ostatnim punktem forum była loteria fantowa podczas której rozlosowaliśmy upominki, ufundowane przez: Starostwo Powiatowe w Bolesławcu, księgarnię Agora, firmę Axence, wydawnictwo Helion, firmę Elektrotim, biuro projektu MKZII i firmę Haftina

W przerwie i po zakończeniu forum zaprosiliśmy gości na skromny poczęstunek, podczas którego kontynuowaliśmy rozmowy na temat przyszłości kształcenia zawodowego, współpracy firm z ZSE w Bolesławcu oraz kierunków rozwoju. O owocach tych spotkań będziecie mogli Państwo dowiedzieć się już wkrótce.

Partnerami medialnymi byli: bolec.info oraz telewizja AZARTSAT (relacja w wydarzeniach:

LINK DO STRONY

Zainteresowanych zapraszamy na oficjalną stronę forum: forum2.zse.boleslawiec.pl

Aby poczuć klimat forum, możecie Państwo zapoznać się z prezentacją specjalnie przygotowaną na tę okazję:

LINK DO STRONY

Jesteśmy przekonani o wartości naszej inicjatywy i już dziś planujemy przyszłe forum. Cały czas pracujemy nad rozbudowaniem i uatrakcyjnieniem formuły tak, aby zachęcić do współpracy jeszcze więcej osób.

Każdego roku coraz szersza grupa zaproszonych gości znajduje czas aby zaszczycić nas swoją obecnością, przez co docenia wkład organizacyjny i wkład w rozwój kompetencji zawodowych młodych ludzi i rozwój lokalnego rynku pracy.

Nieprzekonanych zapraszamy ponownie za rok, kiedy ZSE w Bolesławcu zorganizuje kolejne najlepsze forum zawodoznawcze.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji forum a w szczególności dyrektorowi MDK w Bolesławcu p. Markowi Łętowskiemu, który ponownie przyjął nas w Teatrze Starym w Bolesławcu. Wszyscy goście, szczególnie ci którzy w teatrze byli pierwszy raz, byli pod ogromnym wrażeniem tego miejsca.

Obraz 129

Obraz 138

Obraz 147

Obraz 171

 

 

 
Polish Bulgarian English French German Italian Russian Spanish

Menu główne

Menu

Gościmy

Odwiedza nas 32 gości oraz 0 użytkowników.

 
Administrator strony: Łukasz Hałat
Galeria: Paweł Wiśniewski 
 
QR Code   Współpraca:       Przyjaciel szkoły:
QR Code   logo   logo-bory   logolinuxpl
Początek strony