Jesteś tutaj: HomeUncategorisedOdnawialne Źródła Energii - tak to robimy w „Elektroniku”.

Odnawialne Źródła Energii - tak to robimy w „Elektroniku”.

IMG 1400 Zespół Szkół Elektronicznych już od 2012r. w ramach zajęć obowiązkowych i dodatkowych wzbogaca wiedzę uczniów na temat Odnawialnych Źródeł Energii. Są to działania zaplanowane, ukierunkowane na podnoszenie atrakcyjności absolwentów naszej szkoły na rynku pracy.

Kontakty nawiązane w ramach organizowanych przedsięwzięć zaowocowały zaproszeniem reprezentacji szkoły (wykazujących w dotychczasowych projektach ogromne zaangażowaniem uczniów: Tomasz Różnicki, Arkadiusz Gawenda, Dawid Sielużycki i i nauczycieli) do udziału w dniu 25 listopada 2014r. w konferencji „Efektywny rozwój energetyki odnawialnej w połączeniu z konwencjonalną w regionach” ( http://www.energy-region.eu/index.php/en/partners-3/partners-4/transnational-conference-2014).

Podejmowane przez nauczycieli „Elektronika” inicjatywy zostały zauważone przez koordynatora kończącego się już na Dolnym Śląsku projektu ENERGYREGION ( http://www.energy-region.eu/index.php/pl/), panią Barbarę Rogosz z Instytutu Poltegor. Głównym celem projektu było organizowanie działań wspierających transformację energetyczną, ochronę klimatu i rozwój gospodarczy w gminach.

Podczas konferencji zaplanowano 4 kolejne sesje (PDF)

- Plany energetyczne

- Regionalne i lokalne strategie prowadzące do autonomii energetycznej

- Energetyka odnawialna–projekty małoskalowe

- Edukacja i informacja kluczem do sukcesu OZE i EE na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym

Szczególnie interesująca dla nas była sesja 4 podczas której przedstawiciele 4 krajów opowiadali, w jaki sposób wdrażane są elementy edukacji w ramach OZE. Wśród interesujących prelekcji przedstawicieli z Czech, Niemiec i Słowenii, doskonale wypadła prezentacja dotycząca doświadczeń polskich. Nasz kraj reprezentował wicedyrektor ZSE pan Maciej Pronkiewicz, opowiadając o sukcesach i problemach „Elektronika” we wdrażaniu kształcenia w zakresie OZE. Wystąpienie i prezentowane przykłady dobrych praktyk ( http://prezi.com/uqje7f4brkzb/?utm_campaign=share&utm_medium=copy&rc=ex0share) okazały się niezwykle interesujące dla naszych zagranicznych partnerów. Z uznaniem komentowano podczas uroczystej kolacji nasze przedsięwzięcia i z zainteresowaniem przyglądano się naszym planom na przyszłość.

Zagadnienia OZE mają ogromny związek z aktualnymi kierunkami kształcenia w naszej szkole (elektronik, elektryk, informatyk, teleinformatyk) i traktowane są przez nas bardzo poważnie. Nasi uczniowie, przyszli i aktualni, będą mogli już w niedalekiej przyszłości (niezależnie od kierunku kształcenia, jaki wybiorą) poznawać najnowsze trendy w tej dziedzinie, realizować projekty, których elementem są OZE, i rozwijać swoje zainteresowania w tym obszarze.

Bardzo istotnym elementem realizacji tych pomysłów są nawiązane podczas konferencji kontakty międzynarodowe, doświadczenie, jakie zdobyliśmy, realizując dotychczasowe inicjatywy oraz już podpisane umowy i porozumienia, w tym umowa z MZGK w Bolesławcu. Dzięki tak solidnemu wsparciu już niedługo usłyszycie Państwo o kolejnych przedsięwzięciach umożliwiających urozmaicenie procesu kształcenia w ZSE. Zrównoważony rozwój energetyki konwencjonalnej i odnawialnej to także ogromna szansa dla rozwoju naszego regionu, to szansa na ciekawą pracę w przyszłości i możliwość wpływania na kształtowanie otoczenia w zgodzie z naturą. Absolwenci Elektronika będą na to przygotowani !

 

Konferencja OZE
Konferencja OZE
Konferencja OZE
Konferencja OZE
Konferencja OZE
Konferencja OZE
Konferencja OZE
Konferencja OZE
Konferencja OZE
Konferencja OZE
Konferencja OZE
Konferencja OZE
Konferencja OZE

 
Polish Bulgarian English French German Italian Russian Spanish

Menu główne

Menu

Gościmy

Odwiedza nas 42 gości oraz 0 użytkowników.

 
Administrator strony: Łukasz Hałat
Galeria: Paweł Wiśniewski 
 
QR Code   Współpraca:       Przyjaciel szkoły:
QR Code   logo   logo-bory   logolinuxpl
Początek strony