Jesteś tutaj: HomeUncategorisedTeleinformatycy z klas 2E i 1H na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej.

Teleinformatycy z klas 2E i 1H na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej.


P1090225Dnia 26 listopada teleinformatycy z klas 2E i 1H wzięli udział w zajęciach na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej w ramach projektu "Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku II”.

Zajęcia realizowaliśmy w dwóch grupach. Grupa pierwsza rozpoczęła zwiedzanie Politechniki od krótkiego wykładu wprowadzającego w temat akustyki w telekomunikacji, wygłoszonego przez dr inż. Stefana Brachmańskiego. W czasie wykładu mogliśmy posłuchać m.in. o kodowaniu mowy, metodach kompresji dźwięku, a także na własne uszy przekonać się, jak rozdzielczość i częstotliwość próbkowania wpływają na jakość dźwięku zapisanego cyfrowo.

Po krótkim wstępie teoretycznym przeszliśmy do profesjonalnego studia nagrań, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć, w jaki sposób są wygłuszane ściany tego typu pomieszczeń, oraz jak „rozprowadza się” dźwięk po pomieszczeniu odsłuchowym, czy wreszcie obejrzeć (niestety przez szybę) sprzęt studyjny.

Następnym etapem wycieczki była wizyta w komorze akustycznej, zlokalizowanej w pachnącym nowością „Technopolisie”. Ogromne pomieszczenie wyłożone specjalną wykładziną pozwala na uzyskanie wewnątrz ciszy prawie absolutnej. Na własne uszy przekonaliśmy się, że cisza potrafi męczyć bardziej niż hałas.

W tym samym czasie druga grupa, pod opieką mgr inż. Witolda Papierniaka, zgłębiała tajniki transmisji mikrofalowej. Po krótkim wstępie na temat właściwości fal elektromagnetycznych oraz zakresu działalności Pracowni Teorii Anten i Elektromagnetyzmu Obliczeniowego zaprowadzono nas do Laboratorium Techniki Antenowej, gdzie zapoznaliśmy się z własnościami rozmaitych rodzajów anten i  metodami pomiarowymi stosowanymi w transmisji mikrofalowej.

 Po wizycie w komorze akustycznej opiekę nad grupą pierwszą przejął mgr inż. Jerzy Borowiec, który po krótkim wstępie na temat działalności Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej i certyfikacji CE, zaprowadził nas do komory bezodbiciowej SAC, mającej zapewnić pełną izolację elektromagnetyczną. W komorze tej m.in. przeprowadza się pomiary certyfikacyjne dla urządzeń które dopiero wejdą na rynek. Sporym zaskoczeniem był dla nas fakt, że do komory można swobodnie z zewnątrz wjechać TIRem, więc badanie urządzeń i maszyn dość sporych rozmiarów jest możliwe.

Następnie zaprowadzono nas do mniejszej komory, będącej niejako lustrzanym odbiciem poprzedniej. W niej z kolei bada się odporność rozmaitych urządzeń na promieniowanie zewnętrzne oraz wyładowania elektrostatyczne. Zobaczyliśmy też specjalne przyrządy badawcze np. „palec” z generatorem impulsów elektrostatycznych a nawet „generator piorunów”.

Wyjazd uczniów był kolejnym potwierdzeniem bardzo dobrych kontaktów szkoły z Politechniką Wrocławską. Jak zwykle zostaliśmy przyjęci bardzo gościnnie i liczymy także na kolejne zaproszenia. Wizyty na Politechnice zawsze dostarczają bardzo dużej dawki ciekawych informacji, budują w uczniach chęć poznawania nowych zagadnień i jednocześnie motywują ich do osiągania jak najlepszych wyników w szkole aby w przyszłości zostać studentem jednej z najlepszych uczelni technicznych w Polsce.

Teleinformatycy...
Teleinformatycy...
Teleinformatycy...
Teleinformatycy...
Teleinformatycy...
Teleinformatycy...
Teleinformatycy...
Teleinformatycy...

 

 
Polish Bulgarian English French German Italian Russian Spanish

Menu główne

Menu

Gościmy

Odwiedza nas 238 gości oraz 0 użytkowników.

 
Administrator strony: Łukasz Hałat
Galeria: Paweł Wiśniewski 
 
QR Code   Współpraca:       Przyjaciel szkoły:
QR Code   logo   logo-bory   logolinuxpl
Początek strony